Hayallerinizi gerçekleştirmekten korkmayın !!!

Elektrik Elektronik Mühendisliği

      Bildiğiniz üzere üniversite sınavını geride bırakmış bulunmaktayız. Önümüzdeki hafta itibariyle tercihler başlamış olacak. Ben de dahil bir çok arkadaşımızı bu stres etkisi altında almış bulunmakta. Bence tercih dönemi en az sınava hazırlanmak kadar önemli konumda, neden diye sorarsanız ömrümüzün sonuna kadar yapacağımız işin ilk adımını atmış olacağız.      

     Ben bu sene başında sınava hazırlanırken tek bir hedefle yola çıkmıştım. O da ''Elektrik Elektronik Mühendisliği''ydi. Bu hedefe yönelmem tamamen babamın bana yol göstermesiyle olmuştu, ve ben de hiç araştırmadan sorgulamadan bu bölümü hedefim yapmış bütün yıl bu bölüm için çalışmıştım. Puanlar açıklanınca bu bölüme girme ihtimalimin çok yüksek olduğunu görmüştüm ve sevinmiştim. Daha sonra bu bölümü araştırmaya karar verdim. Bildiğiniz üzere internet çok büyük bir yer içinde milyonlarca hatta milyarlarca bilgi bulunuyor. İnternette okuduğum bilgiler beni o kadar korkutmuştu ki beni yeni arayışlara itti. Tercih dönemine bu kadar kısa bir süre kala zararın neresinden dönersem kar mantığıyla bakıyordum. Hayatımın sonuna kadar yaptığım işi severek yapmak istiyordum nefret ederek değil. Diğer bir seçenek olarak ''Bilgisayar Mühendisliği''ni uygun görmüştüm kendime. Daha sonra bu bölümü araştırmaya başaldım youtube da çeşitli videolar buldum. Ve tamam dedim bu bölüm benim istediğim bölüm. Ancak izlediğim videolarda işin hep iyi tarafını gösteriyorlardı. Daha sonra bunun böyle olmayacağını anladım ve bu bölümlerde okuyan insanları araştırmaya başladım. Sonra aklıma yakın arkdaşımın ablasının ''Bilgisayar Mühendisliği'' okuduğu aklıma geldi. Vakit kaybetmeden hemen onu aradım, durumu izah ettim. Bana sürekli masa başında kod yazdığını söyledi eğer bunu severek yapmazsan işkence olacağını söyledi. Ben aktif bir insandım bu yüzden sürekli masa başında oturmak bana göre değildi. Daha sonra bir arkadaşının ''Elektrik Elektronik Mühendisliği'' okuduğunu söyledi ve bana numarasını verdi. Ben de vakit kaybetmeden aradım. Ona da durumu izah ettim. Bana neden ''Elektrik Elektronik Mühendisliği''nden vazgeçtiğimi sordu. Ben de internette sürekli bu bölümü araştırdığımı, çok zor bir bölüm olduğunu okuduğumu söyledim. Bana çok rahat geçtiğini, alttan hiç ders bırakmadığını ve biraz çaba harcayarak çok rahat geçebileceğimi söyledi. Ben sorularıma devam ettim ve fiziğin bu sene başıma bela olduğunu , tork, momentum gibi konularımın iyi olmadığını ancak elektrik konusunu sevdiğimi söyledim. Bana '' tam aradığın yerdesin'' dedi. Ben de çekine çekine bir soru daha yönelttim. Teknik becerimin çok gelişmediğini söyledim bunun sorun çıkarıp çıkarmayacağını sordum. Anadolu Lisesinden mezun  olduğum için bunun normal olduğunu ve bunun sorun olmadığını söyledi.

Danıştığım insanlar sayesinde '' Elektrik Elektronik Mühendisliği''nin bana uygun olduğu sonucuna vardım. Siz de internetteki kirli bilgilere kulak asmayın ve Elektrik Elektronik Mühendisliğinden korkmayın. Hayalinizdeki bölümü okuyan insanlara danışın. Emin olun geleceğinizi daha iyi şekillendireceksiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları