Bu yazıda geleceğin araba teknolojisine bir göz atacağız.

Teknoloji her geçen gün daha fazla gelişmekte. Biz bu teknolojileri genellikle daha fazla kullandığımız aletlerde görüyoruz fakat görmediğimiz yerde de teknoloji gelişiyor bugün araç teknolojisini konuşacağız.

Sürüş

Bu günlerde çoğumuzun bildiği gibi en yaygın olan teknoloji otomatik vites olarak geçiyor peki size ne direksiyona ne de vitese dokunmadan gidebileceğinizi söylesem.

Son yıllarda geliştirilen yeni bir teknoloji aracı yapay zekanın sürmesine imkan tanıyor.Aracın her tarafında yer alan sensör ve kameralar yardımıyla yapay zeka etrafında olup biteni algılayıp ona göre karar veriyor.Bu durumda size sadece gideceğiniz yeri seçmek kalıyor.Bu teknoloji şu an da sadece kişisel araçlarda yer alıyor yakında toplu taşımalarda ve nakliyat sektöründe bu teknolojiyi görmemiz an meselesi.

Güvenlik

Günümüzde yeni bir madde bulunması an meselesi.Hem hafif hem de dayanıklı maddeler sürekli aranıyor.Bu sıralar yüksek sınıflı araçlarda kullanılan madde olan Karbon Fiber gelecekte belkide bütün araçlarda olacaktır.Madde arayışları sürerken aracın yapısıda düşünülüyor ve güvenlik en üst düzeye taşınmaya çalışılıyor.

Bir başka teknoloji ise ani fren sistemi,burada yine yapay zeka devreye giriyor ve önünüzdeki duran cismi sizden erken algılayıp sizin yerinize frene basıyor.

Günümüzde insan güvenliği son derece önemli ve bilim insanları bu güvenliği artırmaya yönelmiş durumda.

Peki uçan arabalar ne alemde?

Uçan araçlar eskiden günümüze neredeyse herkesin hayalidir.Eskiden sadece hayal olan bu düşünce günümüzde neredeyse gerçekleştirilmeye yaklaşılmıştır.Yakın gelecekte bu araçları kullanmaya başlayabiliriz.Bu fikirle ilgili birçok şirket çalışma yapmaktadır .Piyasada en erken göreceğimiz uçan araba olan Kitty Hawk Flyer bu yıl sonunda piyasaya sürüleceği kesinleşti.Pek arabaya benzemesede gelecek teknolojilerin önünü açacağa benziyor.Bu yıl sonunda hepimiz bu fikrin nasıl çalıştığına şahit olacağız.

Sizce hayallerimizi süsleyen uçan arabalara ulaşabilecek mıyız?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları