Dissosiyatif füg nedir? Organik bir soruna dayanmaksızın kişinin evini, iş yerini terk ederek yeni bir kimliğe bürünmesi hali,iyi okumalar...

DİSSOSİYATİF FÜG

Dissosiyatif füg kişinin aniden evinden, işinden, yaşamından uzaklaşarak yeni bir kimlik edinmesidir. Birey geçmişini hatırlamaz. Tamamen farklı bir kişilik içerisinde kendini bulur. Dissosiyatif füg nedenleri arasında savaş, doğal afetler, psikososyal stres yaratan olaylar görülmektedir. Bunların dışında reddedilme ve ekonomik sorunlarda bu bozukluğun görülmesine neden olabilmektedir. Kişiye dissosiyatif füg tanısı konabilmesi için belirtilerin aniden gerçekleşmiş olması gerekmektedir. 

Bu bozukluğa sahip kişiler genelde sessiz sakin bir şekilde hayatları sürdürürler, dikkatleri üzerilerine çekmezler, basit işlerde çalışır ve gösterişsiz bir yaşam sürerler. Bu fügler genelde kısa saatler ya da günler şeklinde sürer. Çok az durumda aylar boyunca sürdüğü görülmüştür. 

Dissosiyatif füg tedavisinde psikoterapi yöntemleri kullanılmaktadır. Füge neden olan stresörlerin bireylerden uzak tutulması ve asıl kimliğin hatırlatılmasına yönelik çalışmalar yapılır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları