Sürekli ilgi odağı olmalıyım, herkesin gözü benim üzerimde olmalı... Histerik kişilik bozukluğu hakkında bilgilendirici bir yazı, iyi okumalar...

HİSTERİK KİŞİLİK BOZUKLUĞU

Histerik kişilik bozukluğuna sahip kişiler ilk görüşte sevecen, cana yakın, hareketli, dışa dönük görünülür. Ancak bu kişiler yakından tanındığında aslında çocuksu, olgunlaşmamış ve benmerkezci düşünen bireyler oldukları görülmektedir. Bu bireylerin ilişkileri ilgi çekme odaklıdır. Teşhirci davranışları sergilemekten kaçınmazlar. Bu bozukluk özellikle kadınlarda çok fazla görülmektedir. 

Bu bireyler ilgi odağı olmak isterler. Duyguları çok yüzeyseldir ve hızlı değişim gösterir. İlgiyi üzerilerine çekmek için çoğu zaman fiziksel görünümlerini kullanırlar. Duygularını aşırı abartırlar ve yapmacık davranışlar sergilerler. Kurulan ilişkilerin olduğundan daha yakın olması gerektiğini düşünürler. 

Bu bireylerin sahip olduğu yerleşik düşünceler vardır. Bunlardan bazıları şöyledir: 

Her zaman dikkatler benim üzerimde olmalı.

Başkaları bana ilgi göstermezse mutlu olamam.

İnsanların bana olan ilgilerini sıcak tutmalıyım, yoksa yalnız kalırım.

Asla sıkılmaya tahammül edemem.

Bireyler bu şekilde yanlış yerleşik düşüncelere sahiplerdir ve ona göre hareket ederler.  Tedavi aşamasında ilk olarak bireye bu davranışlarının normal olmadığı kabul ettirilmelidir. Düşük dozda ilaç ve psikoterapi tedavisi çoğu zaman işe yaramaktadır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları