Plevne savunmasıyla ünlenmiş büyük deha Gazi Osman Paşa...

GAZİ OSMAN PAŞA

Türk tarihi sayısız kahramanı içinde barındıran uçsuz bucaksız bir deryadır. Bu kahramanlardan biri de Gazi Osman Paşadır. Gazi Osman Paşa 93 Harbindeki Plevne savunmasıyla ün kazanmıştır. Ruslara adeta kök söktüren Osman Paşa bu savunmasıyla kendini tüm dünyaya tanıtmış, kitaplarda yer almıştır. 

Osman Paşa Tokat doğumludur, ailenin tek erkek çocuğu olan Osman Paşa askeri rüştiye, askeri idadi ve mekteb-i harbiyye okullarını bitirerek Osmanlı ordusundaki yerini almıştır. Ordu içerisinde ona asıl ününü kazandıran olay ise  93 harbindeki Plevne savunmasıdır. 

O dönemde eski gücünden uzak olan Osmanlı ordusunda verilen bu başarılı savunma adeta dünyaya bir ders niteliği taşımıştır. Bir avuç Osmanlı askeri ile Rus ordusuna geçit vermeyen Osman Paşa Plevnede bir tarih yazmıştır. 

93 Harbinde ilk başta Osman Paşa ve diğer subaylar Sırp isyancı birliklerini bozguna uğratmışlardır. Bunun ardından Romanya'ya geçmek istemişlerdir ancak üst rütbeli subaylar tarafından bu istek geri çevrilmiştir. Dönemin başkomutanı Abdülkerim Nadir Paşa ordunun Romanya'yı boşaltıp Tuna nehri etrafında yığınak yapmasını istemiştir. 

Osman Paşa bu planın sağlıklı olmadığı düşünmüştür ve kendi planını uygulamaya koymak istemektedir. Osman Paşa ordusu ile birlikte Bulgaristan'ın Plevne şehrine çekilerek burada bir savunma hattı kurar.  Osman Paşa bu mevzide 145 gün boyunca büyük bir savunma verir. Rus kuvvetleri 3 kez Osman Paşa'nın üzerine şiddetli taaruzlar gerçekleştirirler ancak Osman Paşa ve ordusu rusları geri püskürtür. Bunun üzerine Rus ordusu taaruzdan vazgeçerek Osman Paşa'nın erzağının bitmesini beklemeye karar vermişlerdir. Erzak durumunun vehameti nedeniyle Osman Paşa Rusların üzerine hücum ederek son bir harekat düzenler ancak bu harekatta yaralanır. Çok başarılı gitmesine rağmen yaralanması ve sivil halkın onları yavaşlatması nedeniyle Osman Paşa teslim olmak zorunda kalır. Ancak Rus Çarı ona asla bir esir muamelesi yapmamış ve bir müddet sonra İstanbul'a gitmesine izin vermiştir. 

Burada verdiği üstün mücadelesi ve başarıları nedeniyle kendisine Gazi ünvanı verilmiştir ve büyük bir törenle karşılanmıştır.  Günümüzde oldukça popüler olan Plevne marşı ise bu savunma üzerine yazılmış bir marştır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları