Yeme bozuklukları çeşitlerinden biri olan rumisyon bozukluğu hakkında bilgilendirici bir yazı ile karşınızdayız, iyi okumalar...

RUMİSYON BOZUKLUĞU

Rumisyon bozukluğu çocuklarda görülen ve fazla bilinmeyen bir beslenme bozukluğudur. Besin yutulduktan ve kısmen sindirildikten sonra,tiksinme ya da bulantı gibi bir neden olmadan yemeği tekrar ağzına getirmesi ve yeniden çiğnemesi olarak tarif edilmiştir. En az 1 ay süreyle böyle davranma durumunda şüphelenilmelidir. Çocukta hareketsizliğin yanında rahatlama, haz alma görülür. Bu bozukluk sindirim sisteminden kaynaklanan hastalıklardan ayırt edilmelidir. 

Kötü beslenme, gelişme geriliği, susuz kalma, mide bozuklukları zaman içinde gelişebilir. Genelde 3. aydan sonra başlar ve ergenlikte azalır. Daha çok 3-12 aylar arasında, zeka geriliği olan çocuklarda ortaya çıkar. Erkek çocuklarda kızlardan 5 kat fazladır.

Nedenleri hakkında birçok farklı görüş vardır. Evliliğinde sorun yaşayan ve bebeğine gerekli sevgiyi bakimi ve güveni göstermeyen annelerin çocukluklarında sıklıkla görülür.

Psikososyal çevredeki yetersizliklerin de ruminasyona yol açtığı görüşlerden biridir.

             Bilinçli veya bilinçsiz çocuğu yetiştirmeye hazır olmama, ayrılık, anne ve babanın psikiyatrik, duygusal rahatsızlığı olması risk faktörüdür. Anne bebek ilişkinin bozulmasıyla paraleldir.

Ruminasyon ile çocuğun içsel uyarımdan haz alması ve annenin dikkatini çekmesi olumlu pekiştirici, anksiyeteyi ortadan kaldırması olumsuz pekiştirici olarak işlev görür. Bazı tiplerinde ise zekâ geriliği olabilir.

 Sorun ciddi sürerse gelişme geriliği, halsizlik hatta çocuğun kaybı söz konusu olur. Mide çıkışındaki doğuştan aşırı darlık, beyin zedelenmeleri, doğuştan kas hastalıkları, ilaca bağlı bulantı gibi durumlar muayene sırasında ayırt edilir.

Tedavide ebeveyn-bebek ilişkileri, bebeğin bu belirtiyi nasıl kullandığı değerlendirilerek uygun yaklaşım sağlanmalıdır.

Terapi çocuğun psiko-sosyal çevresinin düzenlenmesi, bakim verenin şefkatli ilgisi, annenin tek ya da baba ile birlikte psikoterapiye alınmasını içerir.Tedavide anne çocuk etkileşiminin düzeltilmesi, davranışçı yöntemler,duyarsızlaştırma terapisi yanında sedatif ve antispozmatik ilaçlar da kullanılabilir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları