İnsanların da varlığını büyük ölçüde etkileyen kitlesel bir yok oluşun içerisindeyiz.

Bilim insanları yapılan araştırmalarda son birkaç on yılda milyarlarca hayvanın yok olduğunu işaret etmesiyle Dünya’nın altıncı kez "kitlesel yok oluş"a doğru ilerlediğini gösteriyor.

 Bu kitlesel yok oluşun en büyük sebebi aşırı nüfus ve aşırı tüketim olarak gösteriliyor tahmin edebileceğiniz gibi. İnsanoğlu kendi çıkarları için Dünya'nın bütün imkanlarını ilerisini ve diğer canlıları düşünmeden kullanıyor. Artık bu aşırıya kaçan kullanım insanların da varlığını da tehdit etmeye başladı diyebiliriz. Meksika Ulusal Otonom Üniversitesi’nden Profesör Gerardo Ceballos, “Durum o kadar kötü ki, konu ile ilgili sert bir dil kullanmamak etik olmayacaktır” diyor. 

 Doğaya yaptığımız bütün etkilerin arasında şunlar göze çarpıyor:

• Tarım için arazilerin açılması, ağaç kesimi ve yerleşik yaşam

• İşgalci türlerin ait olmadıkları yaşam alanlarına taşınması

• İklim değişimi ve okyanus asitlenmesine neden olan karbon salımları 

• Ekosistemleri zehirleyen toksik maddelerin kullanımı

 Bilim insanları arasında, en son 66 milyon yıl önce dinozorların yok oluşu sırasında gördüğümüzle paralel yok oluş oranlarının olduğu konusunda geniş bir fikir birliği bulunuyor. Elimizdeki fosil kayıtların büyük bir kısmını oluşturan omurgalı hayvanlara odaklanan araştırmacılar, yaptıkları tahmin pencerelerinin en alt limitlerini bile dikkate alacak olsalar, insanların "küresel bir biyoçeşitlilik kaybına neden olduğu" sonucuna varabilecekleri kadar net sayılara ulaşabildiklerini ileri sürüyorlar. 

 Bilim insanları, biyolojik bir yok olmanın ekolojik, ekonomik ve sosyal sonuçları olacağı ve bu durumda insanlığın büyük bir bedel ödeyeceği konusunda hemfikir. Bu yok oluşu engellemek için çok geç olmasa da iş işten geçti desek yalan söylemiş olmayız çünkü 20 yıl içinde diğer canlıların dolayısıyla insanların daha da büyük darbeler alacağı gözüküyor. 

Kaynak: https://www.j-humansciences.com

                   http://www.evrimagaci.org

                   

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları