UNESCO Dünya Mirasına giren en son değerimiz olan Afrodisias'ı ne kadar tanıyoruz?

AFRODİSİAS ANTİK KENTİ

Adını ünlü Tanrıça Afrodit’ten alan Afrodisias antik kenti, MÖ 13. yüzyıldan itibaren önemli bir ibadet ve kültür merkezi olmuştu.Tabi ki günümüzde daha da ünlenen ve son olarak da Unesco dünya kalıcı mirasına dahil edilen 17. değerimiz oldu.

Aydın iline bağlı Karacasu-Geyre Köyünde yer almakta olan Afrodisias'ın içinde Afrodit Tapınağı, Piskoposluk Tapınağı, Tiyatro Maskı, Hamamları,  Tiberius Frizleri gibi nice arkeolojik değerler bulunmaktadır. 

Şimdi Afrodisias Antik Kentinde yer alan bu yapıtlardan bazılarına kısaca değinelim...

 Afrodit Tapınağı:  Burası kentin odak noktası.Yapımına, MÖ I. yüzyıl sonlarında başlanmış. MS2. yüzyılda, tapınağın etrafındaki alana, sütunlar ilave edilmiş. Ayrıca, Yarım yuvarlak apsisteki eğri tonozun içerisinde, bazı duvar resimleri vardır. Cebrail ve Mikail meleklerinin arasındaki, İsa ve Meryem betimleri merkezde yer almaktadır. Bunların dışında en az on altı tane daha resim bulunmaktadır.

 Stadyum: 270 metre uzunluğunda, 30 bin kişiyi alabilecek kapasitede oturma yerleri olan yapı, dünyanın en iyi korunmuş ve en büyük stadyumlarından bir tanesidir. MS. 400 yıllarında, yapının doğu tarafı içindeki bölümü Roma usulü, kan dökülen vahşi sporların yapıldığı arenaya dönüştürüldü. Böylelikle Gladyatörler ve vahşi hayvanların mücadeleleri izlenmiş.

Tiyatro: Bina, hem gösteriler ve hem de halkın toplanma yeri olarak kullanılmış. İki bölümden oluşuyor. Kapasitesi yaklaşık 7 bin kişi. Üç katlı, mermerden yapılmış,  gösterişli bir de sahne bölümü bulunmaktadır.

Sebastion Anıtı ve Kabartmaları : Roma İmparatorluğunun Yunanca konuşulan bölgelerinde, tanrı olarak Roma imparatorlarına tapınılırdı. Sebastion işte bu amaçla inşa edilmiş dini bir yapı. İçinde insan boyutunda kabartma ve heykeller bulunmaktadır. 

Gerçekten görülmesi gereken mükemmel bir arkeolojik kalıntı.. Özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler için.. Tabi ki fotoğraf deyince aklımıza dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler geliyor. Üstat Ara Güler'in yolunu kaybetmesi sonucu -rastlantı olarak yani- Afrodisias'ın fotoğraflarını çekmesiyle birlikte kültürel mirasımızın ünlenmesine vesile olduğunu söylemek yanlış olmaz..

Umarım okuyanlarda merak uyandırır ve bu kültürel miras görmek isterseniz..

ARA GÜLER FOTO

ARA GÜLER FOTO

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları