Wako Teksas’ta bir tarikat. Davidian tarikatı.

76 kadın, çocuk ve erkek alevler içinde yanarak can verdi. Ölümün sebebi karizmatik tarikat lideri David Koresh miydi yoksa FBI’ın yanlış tutumu muydu ?

‘’Felaketler yoktan var olmaz, kritik bir olay zincirinin ürünüdürler’’ ve yaşanan bu felaket günümüzde bile Amerika’nın vicdanını sızlatıyor.

DAVİDİAN TARİKATI NASIL KURULDU ?

Davidian Tarikatı 1935’te 7. Gün Adventist Kilisesi’nden ayrılarak kuruluyor. David Koresh bu gruba 1981’de katıldı ve 6 yıl sonra liderleri oldu. Davidian tarikatı üyeleri David’in ağzından çıkanları İncil’de yazıyormuş kadar önemli sayıyordu, onu peygamber gibi görüyordu. Tarikatın maddi geliri ise David’in silah alıp satma işiyle sağlanıyordu. 

DAVİD KORESH NASIL BİRİYDİ ?

Kendisinin Mesih’in dünyaya yeniden gelmiş hali olduğuna ve kaderinin dünyanın sonunu getirecek olayları tetiklemek olduğuna inanıyordu. Dengesiz ruh hali ve korku dolu kızgınlığıyla Koresh düzenli olarak aşırı tehdit kullanmada uzmanlaşmıştı. Yerleşkedeki yaşamın her yönünü kontrol ediyordu. Her insanın hayatında en egemen ve güçlü kişi olarak kendisini görmek istediği için kocayı karısından, çocuğu annesinden ayırmakta bir sakınca görmüyordu. Korkuyla hükmünü süren bir tanrı gibiydi bu yüzden oradaki çocuklar ve hatta bazen yetişkinler her an fiziksel saldırıya uğrayacakları veya sütü yere sıçratmak gibi küçük bir hatadan dolayı herkesin önünde aşağılanacakları korkusu içindeydiler. Koresh’in cezası ise yardımcı olarak adlandırdığı sopayla, sopa kanlar içinde kalana kadar dövmekti veya kişiyi günlerce aç bırakmaktı. Orada bulunan kız çocuklarıysa ‘’David’in gelinleri’’ olarak adlandırılıyordu. Yaşları ona kadar inen kızlar değişik dinsel törenlerle David’in cinsel tacizine uğruyordu. Koresh çocukları kız ve erkekler olarak ayırıyor, aynı masada yemek yemelerini bile yasaklıyordu. Kız çocuklarına Koresh dışında bir erkeğin dokunması yasaktı.

  

Koresh’in aşıladığı bir diğer büyük korkuysa ‘’Babilliler’’ korkusuydu. Dışarıdan gelenler, inanmayanlar, devlet görevlileri cemaati son savaş için hazırlıyordu. Bu hazırlık askeri tatbikatlardı ve buna katılmak istemeyenler, çocuklar dahil, ağır olarak dövülüp cezalandırılıyordu. 

HER ŞEY NASIL BAŞLADI ?

Binanın içinden gelen otomatik silah ateşi sesi konusundaki ihbar ATF (alkol tütün ve ateşli silahlar bürosu) tarafından yürütülen 28 Şubat 1993 tarihindeki başarısız operasyona sebep oldu. ATF, tarikatın yasadışı yollarla yarı otomatik silahları tam otomatik silahlara dönüştürdüğünden şüpheleniyordu. David Koresh ve üyeleri ATF’nin geleceğinden haberdardı ve bu yüzden baskın feci şekilde ters gitti. Baskında çıkan silahlı çatışmada 4 ATF üyesi, 6 Davidian Tarikatı üyesi hayatını kaybetti. Koresh saldırıda yaralandı ama teslim olmayı reddetti. Çatışmada 4 ATF ajanı öldüğü için durum kanunen FBI’a aktarıldı ve her şeyin başlangıç noktası burasıydı.

FBI oraya hem bir arabulucu ekip hem de silahlı bir taktiksel ekip yollamıştı. Baş arabulucu Byron Sage, Koresh’i aradı yumuşak davrandı ve yapılan görüşme sonucu 14 yetişkin, 21 çocuk üye dışarı bırakıldı. 

Byron karşıdakini daha iyi tanımak için içeriye bir video kamera yolladı ve David bir video çekerek FBI’ın yaptığını hoş karşılamadığını, birilerinin canının yanacağını söyledi. FBI’ın önceliği çocukları dışarı yollamaktı ve bunun için Koresh’e baskı yapıyordu ve Koresh çocukların geri kalanının kendi çocukları olduğunu ve onların dışarı çıkmayacağını söyledi. 

FBI ağır ilerlemeden bıkmıştı ve Davidian’lar üzerindeki baskıyı artıyordu. Binanın elektriğini kesiyor, ısınma ışık ve sudan yoksun bırakıyor, telefonları durmadan çaldırıyor, kalk boruları öttürüyor, gökten uçak geçiriyorlardı ama bu taktikler de işe yaramıyordu. 

                                              

50. gün FBI’ın yeni bir planı vardı. 

19 Nisan saat sabah 05.59 Byron, tarikat binasını aradı ve binaya göz yaşartıcı gaz atmaya hazır olduklarını ama binaya girmeyeceklerini söyledi. Koresh ise buna karşılık binanın içinde tarikat üyelerini hazırladı, kadın çocuk herkesin silahlarını eline almasını emretti. 

Saat 06.00 Bina kuşatılmış durumda, iki tank binaya yaklaşıyor ve göz yaşartıcı gaz olan karbon sülfür dolu metal kutular taşıyordu. 

Saat 06.05 Tanklarla binanın arasında 15-20 metre varken kıyamet koptu. Davidian’lar FBI’a ateş açtı. Karbon gazları tanklardan binanın duvarlarını ve pencerelerini delip geçen hortum ağızlarıyla püskürtülüyordu. Amaç içerdeki ortamı dışarı çıkacak ya da teslim olacak kadar rahatsız kılmaya çalışmaktı. 

Davidian’lar hazırlıklıydı, gaz maskeleri vardı fakat çocuklar için yoktu ve anneler çocukları ıslak havlu battaniyelerle korumaya çalışıyordu. Gaz insanın tenine işliyor ve deli gibi yakmaya başlıyordu. 

FBI, Davidian’ların ateşlerine hala gazla karşılık veriyordu, ateş etmiyordu ama onların nereden ateş açtığını tespit edip oralara gaz atıyorlardı. 

              

Saat 06.31 FBI içeriye uyarı yolladı: Binanıza girmiyoruz, bu kuşatma sona erdi fakat tutuklusunuz. Bize dışarı çıkmaya hazır olduğunuza dair bir işaret yollayın! Fakat bu çağrı yanıtsız kaldı ve ekip tankları şahmerdan olarak kullanılmaya başlandı. Yani tankın vinç kolları ile bina yıkılmaya çalışılıyordu. Bu durumda FBI binanın daha iç kısımlarına gaz atabilirdi ve David bundan dolayı kadınlara çocukları alt kata indirmelerini ve onları kasa odasına kilitlemelerini söyledi. Orası binanın en güvenli yeriydi. 

Saat 12.07 FBI binanın içinde alevler olduğunu gördü. O gün çok rüzgarlıydı ve eğer içeridekiler dışarı çıkmazlarsa kısa süre içinde binayı saran yangın sebebiyle öleceklerdi.

Clive Doyle içerde kapalı kalmış bir tarikat üyesiydi. O an alevlerden çok FBI’dan korkuyordu ve camdan dışarı bakıp pencereden atlasak bizi vururlar mı diye düşünüyordu, Tanrım çabucak bir şey yapsan iyi olur diye dua ediyordu. Doyle bağıran insanların sesini duyuyordu ve bunların içinde 18 yaşında kendi kızı da vardı ve alevler ona ulaşmasını engelliyordu. Doyle kaçtı, kızını bıraktı, binadan çıktı ve FBI memuru onu durdurup tutukladı. Ona çocuklar nerede diye sordu ama cevap alamadı. Birkaç dakika sonra bir kadın ikinci kattaki bir pencereden kaçmak için atladı ve ayağa kalkıp koşarak binaya tekrar girdi. Bir rehine kurtarma ajanı da arkasından binaya girip kadını kolundan tutup sürükleyerek dışarı çıkardı ve 10 ya 20 saniye sonra 2. kat onların az önce bulunduğu odanın üstüne çöktü.

Yangın tamamen bitip binadan geriye bir enkaz kaldığında David başında bir kurşun yarasıyla, içerde bulunanlardan 20 kişi silahla vurularak, diğerleri ise (28’i çocuk) yanarak ölmüş bulundu. Bu yıkımdan sadece 9 kişi binadan kaçtıkları için sağ kurtuldu.

KUŞATMA NEDEN BÖYLE SONUÇLANDI, BUNUN SEBEBİ FBI GÖREVLİLERİNİN DAVRANIŞLARI MIYDI ?

Clint Van Zandt eski FBI ajanı o gün yaşanan olayları geri sararak ve resmi raporları inceleyerek bu kadar insanın neden öldüğünü ortaya çıkardı.

Sağ kalan tarikat üyeleri ve Amerika’nın büyük bir çoğunluğu yangının FBI tarafından çıkarıldığını iddia etse de incelenen delillerle yangını çıkaranın tarikat üyeleri olduğu kanıtlandı. Video görüntülerine göre üç farklı yerde eş zamanlı yangın başlıyordu ve içeri yollanan bir ses dinleme cihazı ‘’yangını çıkaralım mı, David benzini dökmemizi, yangın çıkarmamızı söyledi, çoktan döktük bile, tankla girdiklerinde binayı ateşe vereceğiz’’ gibi sesler kaydetmişti. Bunlara ek olarak bir keskin nişancı binanın dışında yangını başlatan bir tarikat üyesi görmüştü. Tüm bu delillerle FBI yangın çıkarma konusunda aklanmıştı. Fakat FBI’ın bir hatası vardı ki o hata da kuşatmanın böyle bir felaketle sonuçlanmasına sebep oldu.

                            

FBI’IN HATASI NEYDİ ?

FBI oraya hem arabulucu ekip hem de silahlı bir taktiksel ekip yollamıştı. İki ekip birlikte çalışmalıydı ama ekipler arasında bir duvar ve koordinasyon eksikliği vardı. Arabulucular durumu barışçıl şekilde çözmeye odaklanmıştı fakat taktiksel ekip sonucu zorla elde etmeye hazır bekliyordu ve bu da Daivian’lara karşı sert bir tavır takınmayı gerektiriyordu. Bu iki ekip tek vücut halinde çalışmadığı için tarikata karışık mesajlar gidiyorlardı. Arabulucular onlara zor durumlardan dolayı güvence vermişti ama taktiksel ekip arabuluculardan habersiz Davidianlar’ın bir aracını tankla ezip geçmişti, bu da görüşmelerin sekteye uğraması anlamına geliyordu. Davidian’lar binadan çıkmamaya böylelikle kesin karar almıştı. 

Koresh’i sıkboğaz ederek aslında çok büyük bir risk alınmıştı, o bir kontrol manyağıydı ve bir kontrol manyağına kimin patron olduğunu göstermeye çalışırsanız başınız büyük belada demektir. 

Bir dizi iletişim bozukluğunun ve David’in zihin yapısını anlamaktaki başarısızlığın FBI’I sadece tek bir şekilde sonuçlanacak feci bir plana sürüklediği ortadaydı. FBI, Koresh’i bu kadar zorladığı için ve iki ekip arasında sağlıklı iletişim kuramadığı için 76 kişinin öldüğü bir felakete sebep olmuştu.

                                                                

BELGESELİ İÇİN: https://www.youtube.com/watch?v=-CLVOqmsmDM

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları