Avrupa Gönüllü Hizmetlerine bağlı programlarla Avrupa'nın dilediğiniz bir şehrinde tüm masraflarınızın ve gerekliliklerinizin karşılandığı çalışırken öğrenme ve eğlenme imkanını kaçırmayın.

Avrupa’nın dilediğiniz bir şehrinde uçak ,vize, pasaport, yeme, içme, konaklama gibi tüm ihtiyaçlarınızın karşılandığı, cebinize bir miktar para koyulduğu, ücretsiz dil kurslarından yararlanabileceğiniz, bol bol gezebileceğiniz,yeni kültürler ve diller öğrenebileceğiniz bir imkana sahip olmak istemez miydiniz? Dünyada oldukça popüler olan gönüllü hizmetler artık ülkemizde de adından söz ettirmeye başladı.

 Avrupa Gönüllü Hizmeti  (AGH) 17-30 yaşları arasındaki bütün gençleri bu davete çağırıyor. Tek yapmanız gereken AGH'ye akredite şirket ve kuruluşlardan birine seçebileceğiniz bir gönüllü hizmeti istediğiniz ülkede yapabilmek için kendinizi kabul ettirmek. Kabul ettirmek dediysem yapmanız gereken çok da fazla şey yok. Etkili bir motivasyon mektubu sizden beklenen tek gereklilik. AGH'ye akredite kurum, kuruluş, dernekleri European Youth Portal web sitesinden öğrenebilmek mümkün. Program süreleri 2 ay ile 1 yıl arasında değişebiliyor.

 Daha çok yaz aylarında talep artan bu program sayesinde yaz tatilinizin eğlencesinin yanında yeni kültürler öğrenme, bildiğiniz dilleri geliştirme veya en baştan yeni bir dil öğrenme şansı bulabileceksiniz.

 Yeni kurulacak arkadaşlıklar size bu deneyiminizde bir ömür sürecek yeni ilişkilerin kapısını da aralayabilir.

Programın adı her ne kadar Avrupa Gönüllü Hizmetleri olsa da Güney Amerika, Afrika ve Asya’dan birçok ülkenin de bu programla iş birliği mevcut.

1996 yılında Avrupa Komisyonu tarafından  European Voluntary Service adıyla kurulan bu program başarılı olunca gün geçtikçe daha da popülerleşti. Fakat yine de hatırlatmakta fayda var bu imkanları sunmasına rağmen bu program bir çalışma programı gönüllü sıfatıyla yaklaşık günlük olarak 6-8 saat anlaştığınız kurum bünyesinde çalışmanız gerekecek. Haftalık 35-40 saat yapan bu çalışma süresine 4-5 saatlik dil eğitimi süresi de dahil. Ayrıca gezmeniz ve tatil yapmanız için hafta sonları 2 gününüz olacak. Uzun çaplı programlarda kurumunuza bağlı olarak fazladan tatil sürelerine sahip olma şansına sahip olabilirsiniz. Yani kısacası haftalık 30 saat kadar çalışıp geri kalan zamanınızı dilediğinizce değerlendirebilirsiniz. 

Programa sadece tek katılım halkınızın olduğunu ve seçimlerinizi doğru yapmanızı öneriyorum.

Ayrıntılı bilgiyi EVS ve AGH internet sitelerinden bulabilirisiniz.

  Faydalı bir çalışmayla daha önce tanımadığınız yepyeni insanlarla beraber vakit geçireceğiniz bu programın fazlasıyla tadını çıkarmanız dileğiyle...Fotoğraf EVS'ye aittir.

Bu programın faydalı olduğunu düşünüyor musunuz ?

Bu programa katılmayı düşünüyor musunuz?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları