Alfabe serimizde bugün 2. harfteyiz.

Dün başladığımız alfabe serimizde bugün 2. harfteyiz,Biliyorsunuz ki her gün yeni bir harf seçiyoruz ve bu harfle başlayan bilimsel terimleri size açıklıyoruz.Bugünkü konumuz ise çoğunuzun uzaktan yakından duyduğu Büyük Patlama (Big Bang).

Büyük Patlama

Büyük patlama evrenin nasıl oluştuğuna dair en kapsamlı teoridir.Bu teoriye göre bu patlama tam 13.8 Milyon yıl önce olmuştur (Dün kadar yakın yani :D).Bu teori 1920'li yıllarda Alexander Friedmann ve Georges Lemaître isimli bilim adamları tarafından ortaya atılmıştır.Bu teoriye göre evren oluşmadan önce sadece 2 madde vardı madde ve antimadde bu iki madde kendi aralarında stabil şekilde dönüyorlardı ve bir nedenden dolayı stabillik bozuldu ve birbirleriyle çarpıştılar. Günümüzde bu çarpışmayı incelemek için Büyük Hadon Çarpıştırıcısı denilen dünyadaki en büyük cihaz vardır.

Bu teoriyi kanıtlayan birçok nedenin bulunmasına nazaran hala daha açıklanamayan olaylar vardır.Bu teoriye göre evren sürekli genişlemektedir ve bir balon misali son seviyeye geldiği zaman patlayacak ve eski haline yani küçülmeye başlayacaktır (alın size bir kıyamet senaryosu daha).

Big Bang modeli temelde iki kabule dayanır: Albert Einstein'in genel görelelik kuramı ve kozmolojik prensip.Bu terimlerin anlamına ise yakın zamanda bakacağız fakat özetlemek gerekirse;

Genel Görelelik Kuramı:

1916 yılında Albert Einstein tarafından yayımlanan kütleçekimin geometrik kuramı,ve bugün modern fizikte kütle çekimi tanımladığı düşünülen kuramdır. Genel görelilik, özel görelilik ve Newton'ın evrensel kütleçekim yasasını genelleştirerek kütleçekimin uzay ve zamanda tanımlanmasını sağlar.

Kozmolojik Prensip:
Kozmoloji uzay bilimi demektir.Çeşitli telekoplar kullanılarak evrenin genişlediği kanıtlanmıştır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları