Bağımlı kişilik bozukluğu nedir, neden görülür, hayatı nasıl etkiler... iyi okumalar...

BAĞIMLI KİŞİLİK BOZUKLUĞU

Bağımlı kişilik bozukluğu olan bireylerde başkalarından kopamama, itaat derecesinde boyun eğme ve başka insanlara aşırı ihtiyaç duyma görülmektedir. Bu bireyler çevresindeki insanları kaybetme korkusu içerisindedir ve bu korkuyu yenebilmek adına onlara bağımlı davranışlar sergilemektedir. Kişileri kaybetmekten korktukları için öfke ya da sinir tepkilerini veremezler. 

Karar verirken sürekli başkalarının yönlendirmesine ve fikirlerine ihtiyaç duyarlar. Kendi başına bir işe girişmekte oldukça zorlanırlar. Toplumda veya farklı bir ortamda çoğunluktan koparak farklı bir görüş belirtemezler. Kendine bakamayacağına ilişkin aşırı korkuları vardır. 

Yakın bir ilişkileri sonlandığında bir bakım ve destek kaynağı olarak hemen başka bir yakın ilişki kurma yoluna giderler. Gerçekçi olmayan korkuları vardır. Bağımlı kişilik bozukluğuna sahip bireylerin yerleşik düşünceleri şu şekildedir: 

Sevilmezsem her zaman mutsuz olurum.

Kendi başıma karar alamam.

 Olabilecek en kötü şey terk edilmektir. 

Olabildiğince yakın bir ilişki kurmalıyım.

Daha güçlü birine bağlanmadıkça kendimi yalnız hissediyorum.

Bu şekilde yerleşmiş yanlış düşüncelere sahip olan bağımlı kişiler özellikle çocukluk döneminde geçirdikleri anne baba yaşantıları nedeniyle bu bozukluğu göstermektedirler. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları