İlk yazımı yine bir ilkle süslemek istedim. Bu sebeple sizlere bilinen ilk Türk topluluğu olan İskitler diğer adıyla Sakalar hakkında naçizane bilgiler vermek istiyorum.

İSKİTLER

Milattan önce 7. yüzyılda Karadeniz'in kuzeyinde yaşamış olan Türk topluluğudur. Devlet yapılanması görülmediği için topluluk olarak adlandırılmaktadır.

İskitler'in atı evcilleştirmesiyle pek çok gereklilik doğmuştur. Bunları pantolon, kemer ve üzengi olarak sıralayabiliriz. Gereklilikler icat etmeyi sağlamıştır.

Tomris Hatun hakkında ayrı bir makale yazmak gerekir bu sebeple bilinen ilk kadın hükümdar olarak bilsek şimdilik yeterli. Ayrıca "Amazon Kadınları" İskitlerin ünlü savaşçılarıdır. Bunlar göz önüne alındığında İskitlerde kadın erkek eşitliği görülüyor diyebiliriz.

İskitlerin İran (Pers) ile yaptığı savaşlar Alp Er Tunga destanında, Büyük İskender ile yaptığı savaşlar Şu destanında anlatılmıştır. Alp Er Tunga, bizim kaynaklarımızda Afrasyap olarak geçer. Asur kaynakları Medova, Heredot ise Madyes olarak bahseder. 

İskitler altın işlemeciliği yaptıkları için "Bozkırın Kuyumcuları" olarak tarihe geçmişlerdir. 

Ahiret inancının kanıtı olan balbalların ilk örnekleri de İskitlerde görülür. Ayrıca mimaride hayvan üslubunu kullanmışlardır. 

Günümüzde yaşayan Yakut Türklerinin ataları İskitlerdir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları