Bipolar (manik depresif) nedir, nasıl bir hastalıktır? Bipolar olan ünlüler kimler? Bu gibi soruların cevabını içeren yazım.

Bipolar Nedir?

  Manik depresif hastalık olarak da bilinen bipolar (iki uçlu) bozukluk, ciddi bir duygu durum bozukluğudur. Bu bozukluk bipolar olarak isimlendirilir çünkü kişinin duygusal hali maniden (taşkınlık) depresyona (çökkünlük) aşırı iki uç arasında değişebiliyor. Manik atak sırasında kişi kendini aşırı mutlu hissederken depresif atak sırasında son derece üzgün, mutsuz hissediyor. Ataklar arasında kişinin duygu durumu normale dönebiliyor. Bu duygusal dalgalanmalar saatler,günler,haftalar hatta aylar boyunca sürebiliyor. Her insanın duygularında aniden gelen iniş çıkışlar yaşanabilir fakat bu hastalığa sahip kişilerde duygusal dalgalanmalar şiddetli, yaşamı tehdit edici olabiliyor.

  Bu bozukluğa sahip kişiler çoğunlukla gereksiz yere yıllarca çok sayıda çeşitli tedavi görüyorlar çünkü hastalığın net bir şekilde çaresi yok. Tedavi edilmediklerinde ise alkole ve madde kullanımına hatta intihara yönelebiliyorlar. Oysa doğru tanı, etkili tedavi ve uygun destek aldıklarında duygusal dalgalanmalarında denge sağlayabilir, normal ve üretken bir yaşam sürebilirler.

  Birçok tanıdığımız ünlü de bu hastalığa sahip. Gelin bu isimler kimlermiş inceleyelim.

  • Marilyn Monroe: Popüler kültür ikonu Marilyn Monroe, ışıltılı hayatının arka perdesinde, psikolojik problemleriyle baş etmek için alkol ve uyuşturucuya sığınmıştı. Monroe'nun hayatını anlatan belgeselde doktoru Hyman Engelberg, "Marilyn, manik depresifti... Ruh halindeki büyük dalgalanmalar yüzünden çok zor günler geçirdi" diyor.

  • Britney Spears: Şöhretin yükünü kaldıramayan pop yıldızı Britney Spears, kısa süre önce psikolojik olarak tamamen dibe vurmuştu. Psikolojik yardım alan Spears'a bipolar teşhisi konuldu. Psikolog Robert Butterworth ünlü şarkıcı için "Tutarsız davranışları, ani öfkesi, coşku patlamaları, karar vermekte zorlanması ve sekse olan aşırı ilgisi bipolar olduğunu açıkça gösteriyor" diyor.

  • Kurt Cobain: 1990'lı yıllarda bir rock ikonu olan grunge akımının öncüsü Kurt Cobain, bipolar bozukluğunu yaratıcılığa dönüştürenlerden... Alkol ve uyuşturucu bağımlılığından bir türlü kurtulamayan, sürekli ani mutluluk ve depresyon arasında gidip gelen Cobain, yaptığı besteler ve şarkı sözlerinde iki uçlu ruh halinin izlerini, ani mutluluk ve öfke nöbetlerini anlattı. Hastalığının depresyon evresinde intihar ederek hayatına son vermiştir.

  • Mel Gibson: Yakışıklı yıldız Mel Gibson, parlak kariyeri ile olduğu kadar özel hayatındaki taşkınlıklarıyla da tanınıyor. Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı yüzünden birçok kez tutuklanan ve rehabilitasyona giden Gibson'ın doktoru, ünlü yıldızın bipolar olduğunu açıkladı. Öfke nöbetleri geçiren, sürekli enerjik ve taşkın bir ruh haline sahip olan Gibson, şu sıralar durulmuş gibi...

  • Axl Rose: Hard rock'ın efsane grubu Gun 'N' Roses'ın solisti Axl Rose, bir dönem ani öfke krizleri geçirdiği, fazla enerjik olduğu ve hatta saatlerce uyumadığı için doktora gittiğinde kendisine bipolar teşhisi konulduğunu bir röportajında söyledi. Hastalığını ciddiye almadığını ve tedavi olmayı reddetiğini de söyleyen Axl Rose, mani döneminden hiç de şikayetçi olmadığını itiraf etti.

  • Russell Brand: Aktör ve komedyen Russell Brand ve bipolar hastalığından açıkça bahseden ünlülerden... Hiperaktivite ve bipolar teşhisi konulan Brand, bazı günler hiç uyumadığını kimi zaman da yataktan bile çıkmak istemediğini söyledi. Hastalığı ise birbirini tekrarlayan sağanak yağmurlu ve güneşli bir havaya benzetti.

  • Robert Downey Jr: Uzun yıllar alkol ve uyuşturucu ile mücadele eden aktör Robert Downey Jr. da bipolar ünlülerden. Psikolog Jerry Donald, karizmatik aktör için "Robert Downey Jr., iki uçlu duygu durum bozukluğuna sahip bazı hastaların yaptığı gibi alkol ve uyuşturucuya yöneldi. Depresyon ve taşkın ruh hali ile başa çıkmak için ne yazık ki yanlış bir yolu tercih etti" diyor.

  Dünyada birçok bipolar ünlü var. Yukarıdaki isimler sizler için araştırıp derlediğim isimlerdi. Unutmayın, bipolar hastaları başkalarına zarar vermezler. Onlara bu şekilde yaklaşımda bulundukça onların hayatlarını zorlaştırıyoruz. Son olarak sizlere bir sorum var cevap verirseniz sevinirim.

Çevrenizde bipolar tanıdığınız var mı ?

Çevrenizde bipolar tanıdığınız var mı ?

Kaynak: http://www.aktuelpsikoloji.com/bipolar-yani-manik-depresif-unluler-foto-galeri-7031h.htm

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları