Bir fast food ürünün dünya ekonomisini açıklamadaki yerini biliyor muydunuz ?

Big Mac İndeksi

The Economist dergisi 1986 yılında ülkeler arası satın alma gücü parite*sine göre döviz kuru seviyesini ölçmek için "Big Mac Index" adı altında bir araştırma başlattı. Ürün olarak Big Mac'in seçilmesinde ise bu fast food ürününün dünya çapında neredeyse her ülkede yaklaşık olarak aynı standartlarda üretilmesi etkili oldu. Bu araştırmada amaç verilerle her ülkede ürünün tüketiciye maliyetinin karşılaştırması ve bu karşılaştırmalar sonucunda tüketicinin alım gücüne bağlı bir döviz kuru seviyesi hesaplamaktır.

*Parite : İki ülke parasının karşılıklı değeri

Peki Bu İndeks Nasıl Hesaplanır?

Dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan döviz birimi olan Dolar üzerinden ele alalım. Ocak ayı verilerine göre Amerika'da bir Big Mac 5.06 $ Türkiye'de ise 10.75 Lira idi. Basit bir matematik işleminin ardından değerleri oranladığımızda satın alım paritesini 10,75/5.06 = 2.12 olarak hesaplayabiliriz. Yani Amerika'da 1 $ karşılığında alınabilecek mal ülkemizde 2.12 TL ile alınabilmektedir . Ocak ayı Dolar kuru da 3.91 olduğuna göre TL %45.7 değerlendiği taktirde 2.12 seviyesine gelecek ve böylelikle Amerika ve Türkiye'deki Big Mac fiyatları eşitlenmiş olacaktır.

Diğer ülkelerin durumu da grafikte görülebilir. Verilere göre Ocak 2017 de en çok değer kazanan para birimleri İsviçre Frangı ve Norveç Kronu'dur, öte yandan en düşük değerler ise Mısır, Ukrayna ve Malezya para birimleridir. Big Mac Endeksi birçok farklı yönden eleştirilebilir fakat yayınlandığı günden beri gerek basitliğiyle gerek  dünya çapındaki en standart ürünlerden birini referans almasıyla oldukça popüler olmuştur. Aynı zamanda aşağıda The Economist'in interaktif indeks tablosunun linkini ve diğer evrensel ürünleri satın almak için hangi ülke vatandaşlarının kaçar saat çalışması gerektiğine dair bir tabloyu bulup inceleyebilirsiniz.

The Economist Big Mac İndeks Tablosu

Sizce gelecekte Türk Lirası Dolar kurunu yakalayabilecek mi ?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları