Bu yazımızda robot teknolojisinin nerede olduğuna bir bakacağız.

İnsanlarda her zaman yorulmadan bir işi yapabilme isteği olmuştur peki bu durumda işleri kim yapacak?Tabi ki robotlar eskiden günümüze üretilen çoğu robot ya insan desteğine ihtiyaç duyuyor ya da bir yere sabit şekilde çalışıyor.Fakat günümüzde çeşitli firmalar insan gibi iki ayak üzerinde durabilen,düşünebilen,sorulan sorulara cevap verebilen robotlar yapmaya çalışıyorlar ve çoğunuda başarmış durumdalar.Peki bu size endişe veriyormu? düşünebilen,öğrenebilen bir robot kendini insanlardan üstün görüp de insanlığa karşı savaş açabilir mi?Cevap kısmen evet kısmen hayır.Hatta birkaç teknoloji firması böyle bir olay durumunda yapabilecekleri şeyleri araştırmaya başlamış.Hadi size şu ana kadar üretilmiş bir kaç robotu gösterelim;

BOSTON DYNAMİCS

Boston Dynamics in ürettiği Atlas adı verilen bu robot 2 ayağı üzerinde durabiliyor ve bazı yükleri taşıyabiliyor.Boston Dynamics'in ürettiği robot tabi ki de bununla sınırlı değil dört ayaklı hayvanların robotlarını da  üretmeye çalışıyor hatta bazılarında başarılı oldu.Fakat gelecekte ki bir robot saldırısının nedeni olabilecek şekilde robotlara kötü davranıyorlar.Aşağıda başarılı olmuş olan Atlas isimli robotu görebilirsiniz.

Hanson Robotics ve Hiroshi İshugiro Laboratories

İki firmanın geliştirdiği Robot Sophia adını verdikleri bu robot biraz ürkütücü çünkü insan vücuduna çok benziyor ve bazı mimikleri yapabiliyor.Robot Sophia adı verilen bu robot verilen sorulara cevap verebiliyor hatta gözlerindeki kameralar sayesinde sizinle göz teması kurabiliyor.Aşağıda bu robota ait video yu görebilirsiniz.

Final Experimental Demonstration Object Research (F.E.D.O.R)

Rus yapımı bu robot ise çoğunlukla şiddet içeriyor kuvvetli olması ve silahla atış yapabilmesi bu robotu cazip kılıyor.Geleceğin polisi veya askeri sayılabilecek bu robot umarız ki insanlığa karşı bir savaş açmaz.Şu anda geliştirme aşamasında olan bu robota ait video yu aşağıda bulabilirsiniz.

*BONUS* TÜBİTAK

TÜBİTAK yarışması için hazırlanan ve 1. seçilen Semazen Robot.Maalesef hakkında bir bilgi bulunmuyor fakat video su mevcut aşağıda videosunu bulabilirsiniz.

Sizin en çok sevdiğiniz robot hangisi oldu?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları