Bu yazımızda internette en etkili şekilde arama yapmak için bazı ipuçları bulacaksınız. Belki çoğunu biliyorsunuz ama bilmeyenleriniz olmayabilir. Işık tutması dileğiyle
Keyifli okumalar..


1- Uygun çevrimdışı hazırlık

    Google aramasını gelişigüzel yapmamalısınız. Arama yaparken ne kadar titizlikle yazarsak o derece kesin sonuçlara ulaşabiliriz.

  • Sorgunuzdaki en önemli terimler nedir?
  • Sorgularınızı yanıtlayan ideal sayfanızı hayal edin. Bu ideal yanıtlar neye benziyor? Tam olarak aynı ifadeyi arama sorgusu olarak kullanın

2- Google'un olasılıklarının tümünü kullanın

Google’ın ana sayfasının ardında birçok ekstra aramaseçeneği gizlidir.

  • “Google gelişmiş arama” seçeneğini kullanmaya özen gösterin ve gerektiğinde dil, ülke, dosya formatı, tarih vb. seçin.
  • Her zaman en az üç sorgu terimi kullanın ve bu kelimelerin birlikte aranması gerektiğinde parantez kullanın.
  • Sorgularınızı ayrıca Google görseller, akademik, video, haberler, bloglar, dizin seçeneklerini kullanarak daha verimli sonuçlar alabilirsiniz.

3- Google’dan fazlası var

      Google internetin sadece küçük bir bölümünü bize sunuyor. Bu yüzden artık Google dan ayrılıp alternatif yolları keşfetmenin zamanı geldi. Alternatif arama aracı olarak sosyal medyayı kullanabiliriz. Twitter, Facebook grupları veya sayfaları, linkedin Groups gibi yerlerde aramalarımıza ilişkin sonuçlar bulabiliriz. Ayrıca çeşitli formlarda özel aramayapabilen başka arama motorlarını da kullanabiliriz.

4-Farklı dillerde arayın

       Anahtar kelimelerinizi ingilizce dışındaki sitelerdede arayın. Örneğin, yiyecek ya da  cihazlarla ilgili inovasyonlara dair bilgiarıyorsanız japon sitelerine Google çeviri aracılığı ile gezinebilirsiniz. Çeviriler pek mükemmel olmayabilir ama size genel fikir verecek kadar iyi olacaktır. Önce hangi ülkelerin hangi alanda daha çok deneyimi olduğunu düşünün, sonra gidip onları keşfedin.

Dünyada en çok kullanılan arama motorları sıralaması ise şöyle;

1-Google

2-Yahoo

3-Baidu

4-Bing

5.Ask

6. AOL Search

7-DUCKDUCKGO

 8-DUCKDUCKGO

9-YANDEX

 10-WOLFRAMALPHA

 

Gijs van wulfen- İnovasyon seferi adlı kitabından derlenmiştir. resim kaynak: http://profaj.net/trend-analizi/ https://www.aramamotoru.com/en-cok-kullanilan-21-arama-motoru/

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları