İlk kadın hareketleri nasıl başladı ve ne istiyorlardı sorularını irdeleyeceğiz.

===>Latince femina kelimesinden gelen bu kelimeyi ortaya atan ilk insan Charles Fourier tarafından ortaya atılmıştı.Bunu ortaya çıkarmasında yatan birkaç düşünce vardı.Bunlardan en temel ayağı oluşturan ise yarısı yok sayılmış bir toplumun yeterince güçlü olamayacağını düşünmesiydi.Daha güçlü bir toplum için kadınların güçlenmesi ve haklar tanınması şarttı.

===>Feminizmin temel istekleri ise ataerkil zihniyetin değişmesi,yaratılan sınıf farklılığın ortadan kalması ve fırsat eşitliği olarak sayılabilir

Birincil  Dalga Protestolar 

19. yüzyılım sonlarında Amerika,Avustralya ve pek çok Avrupa ülkesinde eş zamanlı hareketler başladı.Eşit ücret ve üniversiteye gitme hakkı ile başlayan bu hareketler hızlıca tabana yayıldı.20. yüzyılın ilk çeyreğinde ise bu hareket oldukça güçlenmişti.Başta SSCB,Almanya ve Avustralya olmak üzere birkaç ülke kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıdı.Bu kadın hareketinin kazandığı ilk siyasi başarı olarak sayılmaktadır.

İkincil Dalga Protestolar 

1929 yılında dünyaca bir ekonomik kriz baş gösterdi.Bu sırada Almanya'da faşizm yükselişteydi.Bu ekonomik krizde ilk işten çıkartılanlar işçiler kadınlardı.1939'da 2. Dünya Savaşı patlak verdi.Erkek işçiler savaşa gittiğinden kadınlar çalıştırılmaya zorlandı.1945 yılında erkekler savaştan geri döndüğünde kadınlar eski rollerine geri döndürülmek istendi.Bu sebeple ilk olarak Almanya'da baş gösteren hareketlenmeler pek çok Avrupa ülkesine yayıldı.Savaştan dolayı yıpranan hükümetler ise tekrar büyük bir protestoyu göze alamayan yönetimler peşi sıra kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımaya başladı.Türkiye ise 1934'de bu hakkı tanıyarak İtalya,Fransa,İsviçre ve Belçika gibi devletleri geride bırakarak 28. ülke olmuştur.

1993-1994 Gelişmeleri

1993 baharında kadınlar Dünya genelinde artan tecavüz ve kadına şiddeti protesto etmeye başlamıştı.Aynı yılın haziranında ise kadın hakları insan haklarına dahil edildi.Temmuz ayından itibaren, kadınlar bunu yeterli görmediğinden gösteriler iyice hararetlenmişti.1993 aralıkda ise Birleşmiş Milletler(BM) imzalı kadın hakları bildirgesi yayınlandı.1994 baharında BM insan hakları komisyonuna kadınlara yönelik şiddet ve tecavüzü araştırması için özel yetkili bir raportör atadı.Bunun üzerine çoğu ülkede tecavüz ve kadına şiddet ağır suçlara girdi.Bu kadınların kazandığı en büyük siyasi başarı olarak geçmektedir.


Josephine Donovan-Feminist Teori,1982 Akademik Yayınlar Sosyal Hareketler,Vikipedi

Yazımı başarılı buldunuzmu?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları