Karın yağmurdan 4 kat daha hızlı olabileceğini biliyor muydunuz?

Kar vs Yağmur

Kar mı daha hızlı yoksa yağmur mu? Sorduğum bu soru ilk bakışta cevabı bariz bir soru gibi gözükebilir. Muhtemelen genel olarak yağmurun daha hızlı olduğu bilinen bir gerçektir fakat karın hızının yağmurunun hızını 4 katı kadar katlayabildiği durumlar mevcut. 

Normal bir kar tanesi yaklaşık olarak saatte 4 km hız ile dünyaya düşer. Bu değer bir yağmur damlası için yaklaşık 7 km yani yürüyüş hızından biraz daha fazla. Bu acıdan bakınca yağmur damlası kar tanesinden yaklaşık 2 katı daha hızlı fakat karın hızını sakladığı çok daha farklı bir olay var. Çığ. Şimdiye kadar hızı 400 km yi bulan çığ afetiyle karşılaşılmış fakat oluşum şekli benzer sel için bu hız en fazla 100 km kadar olabilmiş. 

O ağır, yavaş ve katı sayılabilecek kar taneleri 400 km hızlara çıkabilirken hafif, hızlı ve sıvı yağmur damlalarının oluşturduğu sel nasıl oluyor da karların yakınından bile geçemiyor. Bu konuyu bilim insanları İsviçre’nin Davos şehrinde bir dizi deneyle araştırdılar. Üzeri tamamen karlarla örtülü yüksek bir dağ bu deneyin olay merkeziydi. Bilim insanları yoğun sis ve rüzgara rağmen helikopterle dağın yüzeyine belirli aralıklarla tahta çitler yerleştirerek çığın hızlanma hareketini incelemeye ve çığın çitler arasındaki mesafesini ne kadar zamanda aldığını ölçmeye çalıştılar. 

Ultra yavaş ağır çekim kameralarıyla olayın tüm aşamalarını inceleyeceklerdi. Çığ olayını başlatmak için yine helikopter kullanılarak dağın belirli bölgelerine dinamitler yerleştirildi. Çığın menzilinden uzaklaşıldı ve uzaktan kumandalar ile dinamitler patlatıldı. Ortalık büyük bir toz halini aldı ki bu toz yapının sadece %1 inin kar geri kalan %99 unun hava olması deneyin şaşırtıcı başka bir sonucuydu. Toz bulutu yüzünden gözle görülen çok fazla bir çıkarım yoktu. Ağır çekim kameraları bizlere doğru kararı verecekti.

Kamera kayıtlarını inceleyen bilin insanları için sonuç biraz şaşırtıcıydı bu olayı daha iyi anlatabilmek için daha masrafsız ve zahmetsiz yeni bir deney düzeneği hazırladılar. İnşaatlar da rastgelebileceğimiz kum, çimento ve suyu harç haline getiren o dönen araçların bir benzerini hani o çizgi filmlerde mutlaka bir karakterin içine düşüp heykele dönüştüğü o aletin benzerinin içine karlar koyup döndürdüler. Bir süre sonra dönen karlar yuvarlak şekle dönüşüp fazlasıyla sert kar toplarına dönüşmüşlerdi. Üstelik sadece hareket ederek. Bu olayın sonucu şu oluyordu; çığ sırasında karlar büyük kar topları şeklini alıyor ve çığ olayında tekerlek görevini üstleniyorlar. Kısacası çığın altında onlarca doğal tekerlek sayesinde hızı 400 km ‘ye kadar çıkabiliyor. Dışarıdan bakınca toz bulutlarından görülmese bile...

Bu içeriği ilgi çekici buldunuz mu ?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları