Homo soloensis türünün tarihi gidişatı

Homo soloensis

İnsanlar ilk olarak 2,5 milyon yıl önce Doğu Afrika’da,‘Güney Maymunu’ anlamına gelen Australopithecus adı verilen bir maymun cinsinden evrimleşti.Yaklaşık iki milyon yıl önce,bu arkaik erkek ve kadınların bazıları anayurtlarını terkederek Kuzey Afrika,Avrupa ve Asya’nın çeşitli yerlerine göç ettiler.Kuzey  Avrupa’nın karlı ormanlarında hayatta kalmak ,Endonezya’nın nemli cangıllarından daha farklı özellikler gerektirdiğinden,insan toplulukları farklı yönlerde evrildiler.Bunun sonucunda pek çok farklı tür ortaya çıktı,bilim insanları da bunların her birine ayrı birer şatafatlı Latince isim koydular.

Avrupa ve Batı Asya’daki insanlar çoğunlukla ‘Neandertaller’olarak adlandırılan Homo neandertalensis’e evrildirler. NeandertallerSapienslerden daha güçlü,daha kaslıydı ve Buzul Çağı’nın Batı Avrasyasınauyumluydular.Asya’nın daha doğu bölgeleri ‘dik adam’ anlamına gelen Homoerectus tarafından mesken tutulmuştu.Bu tür,bu bölge iki milyon yıla yakın birsüre hayatta kalarak şu ana kadarki en dirençli insan türü oldu.

Endonezya’daki Java adasında ‘Solo Vadisi İnsanı’ anlamına gelen Homo soloensis yaşamaktaydı.Bu tür de tropik yaşama uyumluydu.Diğer bir Endonezya adası Flores’te arkaik insanlar bir cüceleşme süreci geçirdi. Denizler yükseldiğinde bazı insanlar kaynakları çok kıt olan adalarda mahsur kaldılar .Daha çok yiyeceğe ihtiyacı olan büyük insanlar ilk önce öldüler.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları