Işık yılı denildiğinde aklınıza zaman kavramı gelmesi gayet normal Fakat pek doğru sayılmaz.

Bugünkü yazımızda ışık yılı hakkında sizlere bazı bilgiler sunacağız...
Özgür Basın İftiharla sunar..

Işık yılı astronomi'de bir uzunluk birimi olarak kullanılır ve ışığın bir yılda katettiği mesafe anlamına gelir. 

Işık saniyede 300.000 kilometre yol kateder. yani 1 ışık yılı yaklaşık 9.500.000.000.000 (dokuz buçuk trilyon kilometredir) bu sayılar sizcede çok fazla sıfır içermiyormu ? 

İstanbul ile Ankara arası 450 kilometredir. ve bu mesafeyi tanımlarken kilometre yeterli olabilir. Bir örnekle açıklayacak olursak güneşten sonra bize en yakın yıldız olan kırmızı cüce Proxima Centauri ile dünya arasındaki mesafe yaklaşık 40.000.000.000.000 kilometredir. ( kırk tirilyon kilometredir.) 40 dan sonra 12 tane daha sıfır var demektir. Bu mesafeyi ışık yılıyla hesaplayacak olursak 4.24 ışık yılı yapar. Gördünüzmü söylemesi nekadar kolay bu nedenle astronomlar gezegenler , yıldızlar ve galaxyler arasındaki mesafeyi belirlemek için bizim günlük hayatta kullandığımız mesafe ölçü bilimleri yerine onları bu kalabalık sayılardan kurtaracak olan ışık yılı terimini tercih ederler.

Ayrıca astronomide ışık yılından daha büyük uzaklık birimi olan parsek daha sık kullanılır 1 parsek yaklaşık 3.26 ışık yılına denk gelir.

Daha fazla bilgi için takipte kalın.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları