İzafiyet teorisi ile ilgili çok çarpıcı sorular açıklamalar ve daha fazlası....

Özgür Basın İftihar'la Sunar...

İzafiyet Teorisi Nedir ?

Öncelikle izafiyet teorisi nedir ? bunun açıklamasını yapmak istiyoruz. 

İzafiyet Teorisi Einstein'in Ortaya Çıkarttığı Nasanın doğruluğunu onayladığı bir teoridir. Dünyanın en zeki adamı çıkartınca Teori nasa onaylayınca oooo doğruymuşşş bende buna tilt oluyorum ( bknz : tilt olmak )


İnternette aşağıdaki şekilde açıklamalar var
İzafiyet
 yani görelilik teorisi, çeşitli hızlarda olan aralar veya maddelerde geçen zamanın, uzay-zaman içinde değişik konumlarda bulunan gözlemcilere göre göreceli olduğunu varsaymaktadır. Einstein'in teorisidir. Einstein'a göre teori 3 bölüme ayrılmaktadı.

onedir ya herkes bilim adamı herkesin aklı mükemmelmi çalışıyor nedir bu maddelerde geçen zaman uzay-zaman içinde nedemek şunu düzgünce anlatsana diyesim geliyor. 

Neyse biz bunu şöyle açıklayalım. İzafiyet Teorisi bir 1 metrelik borunun içinden 2 metrelik ince bir çubuğu ışık hızından 900 kat daha hızlı bir şekilde geçirdiğiniz taktirde 2 mtlik çubuk 1 metrelik boruya giriyor çubuğun ucu borudan çıkmadan arkasıda borunun içine giriyor öyleki siz bunu anlayana kadar ön arka hepsi girip çıkmış oluyor İzafiyet teorisi burada devreye giriyor ve soruyor eğerki bizde ışık hızından 900 kat daha hızlı olsaydık çubuk borunun içine girdiğinde daha çıkmadan borunun iki tarafınıda kapatsaydık 2 metrelik çubuk 1 metrelik borunun içine girmiş olcaktı. oyt güzel açıklama ama harbi nası olcaktı dediğinizi duyar gibiyim :)

Buyrun sizlere izafiyet teroisiyle beyninizi yakma şansı verdiğimiz bir örnek.


Bir gemi düşünün. ve geminin bir direği olsun. direğin uzunluğu, bir ışık yılı km kadar olsun. yani direğin, ucundan çıkan ışık, güverteye bir yılda geliyor olsun.

direğin tepesinden aşağıya bir misket bırakın. misket, yere indiğinde direğin dibine düşmeyecektir. direkten düşmesi yıllar süreceği için, alcağı sapmayla güverte dışına düşecektir.

şimdi direğin tepesine tekrar çıkıyoruz. bir el feneri alıyoruz. feneri açıp, aşağı doğru tutuyoruz. fotonlar, güverteye doğru yol almaya başlıyorlar. ve bir yıl sonra, fotonlar aşağı inmeyi bitiriyorlar. fakat bu bir yıl içinde, gemi haraket etti mi? hayır.

durum şöyle. ışık güverteye düşer. çünkü, ordam izafi^dir. her cisim, aklınıza gelen herşey, birer enerjidir ve bu enerji ışık hızına görecelidir. yani ışık hızına bağlı olarak, ışık hızına izafi olarak hareket eder.

elinize bir elma alın. bu elmanın kütlesiyle ışık hızının karesini çarptığızda, sahip olduğu enerjiyi bulmazsınız aslında. kütlesini enerjiye böldüğünüzde, her zaman ışık hızının karesi bulunur.

einstein'ın bulduğu formül e=mc² değil asılında. bulduğu formül, c²=m/e


İzafiyet teorisini örneklendirebilirmisiniz ?

İzafiyet Teorisi Nedir ( Video)

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları