"Ben western film izlemem!" diyorsanız bir de bu filmlere bakın ve sonra tekrar düşünün.

En İyi 5 Western Filmi

Çoğumuzun babası her hafta pazar günü kovboy filmi izlerdi. Benim de kovboylara olan aşkım böyle başladı. 1, 2,... derken bir bakmışım ben de internette western film arar olmuşum. Şimdi en favori 5 western filmimize bakalım...

5.Magnificent Seven (6,9)

5.Magnificent Seven (6,9) www.beyazperde.com

Rose Creek kasabasını satın almak isteyen ve ederinin 1/3'ünü veren Bartholow Bogue'dan kurtarmak isteyen çaresiz bir kadının Sam Chilsom'dan (Denzel Washington) yardım istemesiyle başlar her şey. Sam, kadının yardımını geri çevirmez ve süvari aramaya çıkar. Böylelikle Sam Chisolm, Josh Farraday, Goodnight Robicheaux, Jack Horne, Billy Rocks, Vasquez ve Red Harvest'in kaderleri bu kasabada kesişir. Ekibimiz yardım isteyen köylülere hayatlarını geri verebilmek için her şeyi yapacaklardır.

4.3:10 Yuma (7,7)

4.3:10 Yuma (7,7)

Evans para karşılığında suçlu olan Wade'i 3:10 Yuma trenine götürmeye karar verir. Ailesi her ne kadar istemese de bunu yapmaya mecbur olduğunu hisseden Evans Wade'in adamları peşindeyken zorlu bir yolculuğa çıkar. Ancak bu 2 zıt karakter zamanla birbirlerine daha sağduyulu yaklaşacak ve saygı duyacaklardır. 

Açıkçası benim western filme olan aşkım bu filmden sonra başladı. Russell Crowe filmerini sevdiğim için amcam ve babam izlerken benim de gözümün kaymasıyla izlemiştim. Şiddetle tavsiye ediyorum...

3.Hateful Eight (7,8)

3.Hateful Eight (7,8)

Cellat  John Ruth, kanun kaçağı Daisy Domergue'u adalete teslim etmek üzere Red Rock kasabasına doğru götürür. Ancak kar fırtınasının başlamış olmasından dolayı yolculuk sırasında 2 yabancı daha onlara katılır: Kötü bir şöhrete sahip ödül avcısı, zenci bir eski federasyon askeri Binbaşı Marquis Warren ve kasabanın şerifi olduğunu iddia eden güneyli haydut Chris Mannix. Tipide yollarını kaybeden kahramanlarımız Minnie's Haberdashery'ye sığınır. Ancak oraya vardıklarında sahipleri yerine 4 yabancıyla karşılaşırlar. Minnie's'e göz kulak olan Bob, Red Rock celladı Oswaldo Mobray, Kovboy Joe Gage ve Müttefik Sanford Smithers. Uzunca bir süre orada kalacaklarını anlayan 8 karakterimizin buradan sonraki serüveni heyecan verici. Bir western filmden çok polisiye, gizem ve gerilim uyandırmıştı ben de. Eğer ağır derecede western izlemeyi sevmem diyorsanız Quentin Tarantino'nun bu filmi tam size göre.

2.Django Unchained (8,4)

2.Django Unchained (8,4)

Yine Quentin Tarantino'nun bir filmi ve yine mükemmellik. Hikayemiz köle Django'nun ödül avcısı olan Dr.Schultz'la yollarının kesişmesiyle başlıyor. Sonrasında fark ederler ki birinin eski sahibi diğerinin ölü ya da ele geçirmek istediği  Brittle kardeşlerin ta kendileri. Django özgürlüğünün karşılığında bu kardeşleri doktora getirme sözü verir ve yolculuk başlar. Köle ticareti yüzünden sevdiği eşiyle yolları ayrılan Django karısı Broomhilda'yı bulmaya odaklanır. Karısını Candyland çiftliğinde bulan Django'nun önünde bir engel vardır: Calvin Candie.

Filmdeki 3 başrolün de muazzam rol yaptıklarını söylemeden geçemeyeceğim. Aksiyon, heyecan, şaşkınlık... Hepsini bir arada barındıran mükemmel bir film olmuş, izleyin.

1.The Good, The Bad, The Ugly (8,9)

1.The Good, The Bad, The Ugly (8,9)

Geldik en mükemmeline, kovboy filmlerinin babası hatta nirvanası niteliğinde olan bu filme. İyi, Kötü, Çirkin filmini ne kadar izlerseniz izleyşn her seferinde aynı zevkle izleyebiliyorsanız ya iyi filmden anlıyorsunuzdur ya da Clint Eastwood'a aşıksınızdır. Ben de her ikisi de vardı, milyonlarca kez izleme sebebim buydu. Filmin özetini yazıp heyecanını kaçırmak istemiyorum ama bir fikriniz olması açısından azıcık bahsedeceğim.

İyi, Kötü ve Çirkin karakterlerimizin üçü de ödül avcısıdır. İyi ile Çirkin sistemli bir şekilde para kazanmaktadır. Çirkin aranan azılı bir suçludur. Bu durumda İyi ile ortaklık yapıyorlardır. İyi Çirkini yakalamış gibi sürekli adalete teslim eder ve darağacındayken onu sürekli kurtarır. Ancak bir gün bir hazine ortaya çıkar ve ikilimizin arası bozulur. Bu sırada ortaya başka bir ödül avcısı olan Kötü çıkar ve ortalık karışır. üç kahramanımızın macerası böyle başlar ve nefesler tutulur. Clint Eastwood'a hayran bırakacak filmler listesinin en üstünde bulunan bu filmi defalarca kez izleyeceksiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları