Her yıldız karadeliğe dönüşemez.
Sadece 1000′de 1′inin kütlesi yeterli büyüklüktedir. Karadelikler bilim kurgunun efsanevi kozmik elektrikli süpürgeleri değildir. Kendi halinde ki gezegenleri öylece silip süpürmezler. Sizin karadeliğe gitmeniz gerekir. Giderseniz de göreceğiniz son şey o olabilir.

Karadelikler Nasıl Oluşur ?

Kütleleri büyük olan dev yıldızlar nükleer yakıtlarını tüketince sıcaklıklarını kendi çekim kuvvetlerine karşı koyacak derecede koruyamazlar. En büyük yıldızlar karanlıkta sönüp kaybolur, geriye sadece çekim kuvvetleri kalır. Yıldızın kendisi büzülüp uzayın karanlığından bile daha karanlık bir hal alır.


Karadeliklerin Çekim Gücü

Olaya en basitten başlayarak bütüne ulaşalım. İstanbul’u düşünelim hergün karşımıza yeni birşeyler çıkar ama bir şey hiç değişmez, yerçekimi. 4 buçuk milyar yıldır Dünya’nın yerçekimi değişmedi. Peki ya onu değiştirebilseydik. Yer çekimi Einstein’ın ortaya koyduğu üzere uzay-zamanın bükülmesinden ibarettir. Uzay sonsuza kadar genişleyebilir, büzülebilir, bükülebilir. Dünya’nın büyüklüğü veya özkütlesi biraz farklı olsaydı, yerçekimide değişirdi. Sonsuz bir ihtimaller silsilesi var.İstanbulluların 1 G olarak ölçülen Dünya’nın yerçekimi ile araları gayet iyi. İstiklal caddesinde yerçekimini devre dışı bıraktığımızı varsayalım. Hareket halinde olan insanlar ve cisimler havalanır.

Peki yerçekimi 8 veya 9 G’ye çıkarırsak. Tam hızda dönüş yapan bir savaş uçağı pilotunun hissediceği kuvvet yaklaşık olarak bu. Birkaç dakika size birşey olmaz ama rahatta edemezsiniz.

Solda 1 G yerçekimi kuvveti sağda ise 8 G yerçekimi kuvveti uygulanan kutular. 100 bin G ‘de yangın muslukları bile kendi devasa ağırlıklarıyla ezilirler.


Ama milyonlarca G’de ışık bile çekim gücüne boyun eğer. Işık yine mutlak hızında gider ama kaçış yolu yoktur.

http://formistan.net/konu/karadelikler-karadelikler-nas%C4%B1l-olu%C5%9Fur.488640/

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları