Kırık kalp sendromu denilen bu olaya daha yakından bakalım.

British heart Foundation tarafından finanse edilen bir araştırma raporunda kırık kalp sendromu denilen hastalığın insan vücudunda kalıcı hasara neden olabileceği tespit edildi.

Bu sendrom,sevilen kişinin ölümü,ayrılması gibi stresli bir olayın kalbin daha az etkili şekilde çalışmasına ve şeklinin bozulmasına neden olabileceğini ifade eder.Bu sendrom ilk kez 1990 yılında Japonya'da kaydedilmiştir.Gerçekten de çok enteresan bir durum.

Aberdeen üniversitesi'ndeki araştırmacılar 28 ile 87 yaşları arasında olan toplam 52 hastayı inceledi.Bu inceleme Ultrason ve MRI taramaları kullanılarak yapıldı ve kalbin bunun sonucunda nasıl etkilendiğini buldular.

Buldukları sonuç ise bu olayın sonucunda kalp atışı sırasında kalp kasının gevşemesini geciktirebildiğini ve kasılma hareketini de azalttığını gördüler.Bu hastalığa sahip olmayan bireylerde kendiliğinden düzelebildiği gibi hasta olan kişilerin durumu daha kötüye gittiği belirtildi.İnsanların %3 ile 17'si bu hastalığı taşıdıkları belirtildi. Bu hastalığı taşıyan insanların büyük çoğunluğunu ise kadınlar oluşturmakta.

Kaynak:www.iflscience.com

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları