Paramparça Aşklar Köpekler ismiyle Türkçe'mize çevrilen etkileyici bir Iñárritu eseri.

Amores Perros (Paramparça Aşklar Köpekler)

Paramparça Aşklar Köpekler İspanyolca ismiyle Amores Perros: Aşk Kancıktır isimli film Türkçe'mize Paramparça Aşklar Köpekler ismiyle çevrilmiştir. Meksikalı yönetmen Alejandro González Iñárritu'nun 2000'de çektiği ilk uzun metrajlı filmi. 2001 yılında “En İyi Yabancı Film” dalında Oscar ve Altın Küre adayı olan film, Şikago, Tokyo, Cannes, Los Angeles, Moskova, Havana Film Festivalleri gibi pek çok uluslararası festivalde toplam 30 ödül aldı.

Meksika'nın Pulp Fiction'ı olarak da anılan Amores Perros, birbirlerinden çok uzak hikayeleri olan üç kişinin ciddi bir kaza sonucu bir araya gelişini anlatıyor. Bu üç karakter de yitirdiklerinin, pişmanlıklarının, hayatın acımasız gerçekliklerinin ve aşkın gölgesinde yaşamaktadırlar. Mexico City'nin yoksul sokaklarında köpek dövüşleri yapılmaktadır. Iñárritu'nun ölüm üçlemesinin ilk filmidir.


  • Film 2001 yılında "En İyi Yabancı Film" dalında Oscar'a aday gösterildi ama kazanamadı. Bu dalda Oscar'ı Ang Lee'nin Kaplan ve Ejderha'sı ( Crouching Tiger Hidden Dragon ) kazandı.
  • Alejandro González Iñárritu beklediği ödüle 6 yıl sonra 2006'da Cannes Film Festivali'nde Babil filmi ile kavuştu; En iyi yönetmen ödülünü aldı.
  • Film 2001'de İstanbul Film Festivali'nde gösterildi ve beğeni kazandı.
  • Tarz olarak yönetmenin Quentin Tarantino'dan etkilendiği söylensede,filmlerinde şiddet ön planda değildir ve insan ögesi ön plandadır. Şiddeti ve bunu göstermeyi seven bir yönetmen değildir.
  • BABEL filmine büyük yatırım yapan İnarritu, star olan yıldızlarla çalışmak isteyerek,Bradd Pitt'i başrolde oynattı. Bu filminde batı medyası ve manipulasyonlarına, medya saptırmalarına ustaca değindi. Bu filmde ki farklı hayatlarda ki insanları ve filmin başından itibaren bu insanların birbiriyle ne ilgisi var diye düşündüren bir akışın sonunda,ani bir olayla hayatlarının ve geleceklerinin nasıl kesiştiğini göstermesi, kendisini üne kavuşturan Amores Perros / Paramparça Aşklar ve Köpekler filminin akışının tekrarı olarak da düşünülebilir.

Paramparça Aşklar Köpekler Fragman

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları