Düz ovadan dağ yamacına eşsiz manzara eşliğinde bizleri taşıyan bu aletlerin nasıl çalıştığını hiç merak ettiniz mi?
Eğer merak ediyorsanız bu yazıyı okumanızda fayda var.

Teleferik, birbirinden uzak iki yer arasında, havada gerilmiş olan bir ya da birkaç çelik halat üzerinde bağlanarak yol alan asılı taşıta verilen genel isimdir. 

İlk modern teleferiği 1834 yılında Alman Albert Klansthal yapmıştır. Klansthal, önceleri kullanılan kenevir halatların yerine, çelik kabloları teleferiğe uygulamakla bu düzenin taşıma gücünü artırdı. Böylece teleferikle insanları taşımak da mümkün olacaktı. Nitekim 1870 yılında, İngiliz Charles Hogson, teleferiği geliştirerek onu bugünkülere benzer bir duruma getirdi.

Teleferik, ulaşımı güç yükseklikler arasında kurulur. Birdeniz ya da boğaz üzerinde mevcut olanları da vardır. Teleferiklerin kurulduğu yerler kara, demir ve deniz yoluyla ulaşımı çok zor ya da çok pahalı olan bölgelerdir. Böylesi bölgelerde belirli iki nokta arasında kurulan teleferik,insan ya da malzeme iletiminin gerçekleştirilmesinde kullanılır. İnsanların taşındığı teleferikler çelik halatlara asılı yolcu kabinlerinden oluşur.

Normalbir teleferik genelde üç basit kısımdan oluşur. Bunlar; 

·        Teleferiğin asılıolduğu halat

·        Halata hareket verenbocurgat makinası

·        Teleferik kabini

Halatlar düz bir hat üzerinde bulunan ikiistasyonu her 500 metre veya her 1 kilometrede bir yerleştirilmiş pilonlarvasıtasıyla birbirlerine bağlarlar. Bocurgat da, elektrik veya dizel motoruylaçalışan, hattın bir yanından aldığı halata kuvvet vererek öbür yanına aktarangelişmiş bir çıkrık makinasıdır.

Teleferikler çalışma sistemi bakımından ikiyeayrılır. Tek halatlı denilen birinci türde teleferik tek bir hareketli kabloyabağlıdır. İki halatlıdaysa birinci halat kabinin ağırlığını çekerken ikincisihareketi temin eder. Tek halatlı bir teleferik bir tonluk bir yükle birdakikada 183 metre gidebilir. İki halatlı bir teleferik ise beş tonluk birağırlığı aynı hızla taşıyabilir. Hat gidişli-gelişli ise her bir tarafa aynısayıda kabin konması halata istenilen gerginliğin verilmesini mümkün kılar.

Yolcu taşıyan teleferikler, ticârî gâyeli olanlardan fazla farklı değildirler. Büyük yolcu teleferikleri 120 kadar yolcu taşıyabilirler. Ancak bunlarda diğer teleferiklere ilâve olarak âcil durum motorları, yangın söndürücüler ve özel frenler bulunması mecbûrîdir.Venezüella, İsviçre gibi ülkelerde teleferiklerin zeminden 300 metreden fazla yükseldiği yerlerde teleferiklere paraşütler de konulmaktadır

İki Kablolu Teleferik

Biri sabit, öbürü hareketli olan iki çelik kablo üzerinde çalışan ve tek vagonlu düzenlerdir. Taşıyıcı aracın askısına bağlı olan döner makaralar, sabit kablo üzerinde kayarak vagonun gidip gelmesini sağlarlar. Bu sistemde çalışan teleferiklerde vagonu çekme görevini, hareketli olan ikinci kablo yapar. Motor gücüyle çalışan büyük bir makaraya bağlı olan çekici kablo,vagonu sabit kablo üzerinde yukarıya çeker. Vagon aşağıya gönderilirken aynı kablo bu defa hızlanmayı önleyen bir dizgin durumunu alır.

Çift Hatlı Teleferik

Bu sistem, birbirlerine koşut direkler boyunca gerili iki taşıyıcı kablo üzerinde makaralar yoluyla hareket eden iki ayrı vagon ve vagonlara bağlı bir çekici kablodan meydana gelir. Çekici halat, sistemin üst ucunda bulunan büyük makara üzerine sarılıdır. Bir motorun döndürdüğü makara,vagonlara bağlı çekici kabloyu bir yönden sararken öbür yönden boşaltır.Böylece taşıyıcı kablolar üzerinde bulunan her iki vagonun biri giderken öbürü gelir: Vagonlar karşıt doğrultusunda hareket ederler. Sabit kabloların taşıma gerginliğini sağlamak için teleferiğin alt ucunda iki karşıt ağırlık bulunur.Çift hatlı teleferik de iki kablolu teleferikte olduğu gibi kayma esasına göre çalışır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları