CIA tarafından zihin kontrolü amacıyla yapıldığı iddia edilen ve halen gizemini koruyan korkunç deney...

1. Pont-Saint Esprit...

Söz konusu olay Fransa'nın Grad bölgesinde küçük bir köy olarak bilinen Pont-Saint Esprit'te geçiyor.

2. Olaylar, 16 Ağustos'ta başlıyor...

İnsanların kendi halinde yaşadığı bu kasabada, 16 Ağustos 1951'de son derece ilginç olaylar yaşanmaya başlandı.

3. Günlerden 16 Ağustos...

16 Ağustos'ta güne başlayan herkeste büyük bir gariplik görülüyordu. Kasaba sakinleri ejderhaların ve yılanların kendilerine saldırdıklarını anlatıyorlardı.

4. Charles Granjhon ve Charles Granjhon'un yaşadıkları...

Olayların olduğu zaman 11 yaşında olan Charles Granjhon, evinden koşarak çıkıp büyük annesini boğmaya çalışırken, işçi Gabriel Validire'da kendisinin öldüğünü, oda arkadaşının karnını yılanların yediğini iddia ediyordu.

5. Köylülerin anlattığı tuhaflıklar...

O gün evinden çıkan bir kadın ise kendisine kaplanların saldırdığını söylemekteydi. Köydeki herkes hayal görüyordu. Yaratıklar, ejderhalar, kaplanlar, yılanlar ve daha niceleri.

6. Araştırmalar başlıyor....

Yetkililer bu ilginç olayları araştırmaya başladılar. Yaklaşık 300 kişi incelenmeye alındı. Bu kişilerden 50'si akıl hastanesine yatırıldı. Hastaneye yatırılan hastalar doktorlara "kalbinin yerinden çıktığını ve onu yerine koymaları gerektiğini" söylüyorlardı.

7. Olaylar büyüyor...

Garipliklerin başlamasından tam 8 gün sonra, hastanede yatan bir hasta çığlıklar atarak kendini ikinci kattan aşağı attı. Kaçmaya çalışan hasta, "ben bir uçağım" diyerek kendini savunuyordu.

8. Dikkatler köyün fırıncısında...

Kasabayı neredeyse delirten ve toplamda 7 kişinin ölümüyle sonuçlanan bu olayların sorumlusu olarak ise köyün fırıncısı Roch Briand gösterilmekteydi.

9. Ergot mantarı...

Yapılan araştırmalar sonrasında köylülerin ekmeklerine ergot isimli bitki mantarı veya mantarın içindeki kimyasalların karıştığı tespit edildi. LSD'nin ana maddesi olan ergot mantarı, en güçlü halüsinojen maddelerden biri olarak biliniyor.

10. LDS 'nin etkisi...

Olayların nedeni ergot mantarı görülüyordu ama akıllarda birtakım soru işaretleri vardı. Ergot mantarının işlenmeden unun içine karıştırılması, bu kadar güçlü bir halüsinasyon dalgası yaratabilir mi? Ayrıca yüksek fırın ısısının mantarın içindeki etkileri yok edip edemeyeceği konusunda herhangi bir araştırma yapılmamıştı.

11. İntihar vakası...

CIA'nın MK-Ultra adını verdiği ve zihin kontrolünü amaçladığı deneylerde, belirli miktarda LSD verilerek zihni kontrol edilmeye çalışılan Frank Olson kaldığı otelin 13. katından atlayıp intihar etti. Olson'un bilincini kaybettiği ve yapılan deneyi tüm dünyaya duyurmak isteği düşünüldü.

12. Ulaşılan bazı belgeler...

İntiharla ilgili yapılan araştırmalarda ulaşılan belgede, bir ilaç firması ile CIA ajanı arasında geçen görüşmelerde, kasabada yaşananların tamamen LSD nedeniyle olduğu iddia ediliyordu.

13. LDS üretimi yapan firma...

Avrupa'da o dönemde LSD üretimi yapan tek ilaç firmasının üretim tesisi kasabaya 100 km mesafedeydi. Bu durum iddiaların gerçek olabileceğini akıllara getirmişti. Ayrıca CIA ile ilaç firmasının MK-Ultra projesinde birlikte çalıştığı biliniyordu.

14. Zihin kontrolü testi...

CIA, iddialara göre zihin kontrolü için kullandığı LSD'yi köylülere ekmekle birlikte vererek topluluğun kontrol edilip edilemeyeceğini test ediyordu.

15. LSD'nin kullanımı...

Soğuk Savaş döneminde zihin kontrolüne ağırlık veren CIA, zihin kontrolünü sağlamak için LSD'yi kullanarak çeşitli gizli deneyler yapıyordu. LSD tıp literatüründe en güçlü halüsinojen olarak bilinirken, fazla miktarlarda alınması halinde insanın aklını kaybetmesini sağlayabiliyor. Yapılan bir deneyde LSD'nin 297 miligramı bir file verilmiş ve fil hayatını birkaç saniye içinde kaybetmişti.

16. Olay gizemini hala koruyor...

300 köylünün uzun süre hayal gördüğü, 50 köylünün uzun süre tımarhanelerde tedavi edildiği ve 7 köylünün de öldüğü "Lanetli Ekmek" olayı halen aydınlatılmış değil.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları