Süper İletkenler, Gelişen Teknoloji ile Süper İletken Polimerler

 Bize çocukluğumuzdan beri öğretilen en iyi iletkenlerin altın,bakır ve gümüş olduğu söylenir. Hatta günlük hayatımızın bir çok yerinde bakır iletkenler kullanıldığını gözümüzle görmüşüzdür. Altın ve Gümüşün maliyetli olması sebebi ile iletken olarak kullanılmadığını biliyoruz. Şimdi bir maddenin nasıl iletken olarak sınıflandırdığımızı kısaca özet geçelim.

 Bir maddeyi iletken ve yalıtkan olarak sınıflandırmanın en önemli yolu son katmanındaki yani valans yörüngesindeki elektron sayısıdır.  Valans yörüngesindeki elektron sayısı 4'ten az olan maddelere iletken, 4'ten fazla olan maddelere ise yalıtkan diyoruz. Valans elektronu ne kadar az olursa iletkenlik o kadar artıyor.  Örneğin Bakırın valans elektoron sayısı 1'dir. Bu nedenle bakır iyi bir iletkendir. 

Son olarak polimerlere geçmeden önce bilinenin aksine altının gümüşten daha iyi bir iletken olmadığını söylemekte fayda var.  bu saydığımız malzemeler içindeki en iyi iletken gümüştür. Uygulanan elektrik alanının (E) birimi başına oluşan hacimsel akım yoğunluğu (J) olarak tanımlanan özdirencinin, yani ρ=E/J’nin ölçüm değeri, ‘mikro ohm santimetre’ birimi cinsinden 1.6 μΩcm’dir. İletkenlik sıralamasında; gümüşten sonra bakır, sonra altın gelir. Bakır ve altının özdirençleri ise, sırasıyla; 1.7 ve 2.2 μΩcm’dir.

 Günümüzde ilerleyen teknoloji ile şu anda yeryüzündeki en iyi iletkenlerin laboratuvar ortamında üretilen nanomalzemeler olduğunu söylesek yanlış olmaz. Hatta bu malzemeleri süper iletkenler sınıfına koyabiliriz.  

Geçtiğimiz on yılda fulerinlerin kimyasal ve fiziksel özellikleri araştırma ve geliştirme alanında çok sıcak bir konu olmuştur ve uzun bir süre de olmaya devam etmesi muhtemeldir. 2003 yılının Nisan ayında, fulerinler potansiyel tıbbi kullanım alanları çalışma altındaydı: dirençli bakterilerin yapısına özgü antibiyotik bağlayıcılar ve hatta melanoma gibi kanser hücrelerinin belirli türde hedef alması gibi birçok çalışma yapıldı. Kimya ve Biyoloji dergisi Ekim 2005 sayısında hafif aktive edilmiş antimikrobiyal ajan olarak fulerinlerin kullanımını anlatan bir makale yayınlanmıştı. Nanoteknoloji alanında, ısı dirençleri ve süper iletkenlik gibi konular yoğun ilgi çeken araştırma konuları arasında yer alıyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları