Tam Güneş tutulması,Ay'ın Güneş'in önüne gelerek onu kapatması,sırasında tutulmadan dolayı bazı yerler adeta karanlığa bürünüyor.Ancak bu ilginç astronomik olayın yanı sıra bazı insanlar tutulmanın başka bir garip etkisini daha fark etti.

Bu tutulmaya tanıklık eden birçok insan tutulmadan sonra insanları ve objeleri diğer insanlara göre daha net ve berrak görmeye başlıyor.Bu durumu fark eden biliminsanları,tutulmanın gözlere nasıl bir etkisi olduğunu araştırdı ve bu etkiye "insanüstü gece görüşü" ismini verdi.

Bu etkinin sebebi gözdeki retinada bulunan ve bazı hücreleri çevreleyen reseptörler.Bu reseptörler kısaca GABA olarak bilinen reseptörü etkiliyor ve bu reseptör de hücreler arası iletişimi sağlıyor.

'Current Biology' dergisindeki bir raporda,araştırmacılar GABA reseptörünün nasıl bu insanüstü gece görüşüne yol açtığını anlattı.

Güneşli günlerde GABA reseptörü bol bol retinada yer alıyor ve bize objeleri daha keskin görmemiz için yardımcı oluyor.Güneş batmaya başladığında ve ışıklar kaybolduğunda GABA reseptörü de retinadan kayboluyor.Ancak ışık, tutulmada olduğu gibi aniden ortadan kaybolduğunda GABA reseptörü retinadan tamamen gitmiyor ve orada kalmaya devam ediyor.

Araştırmacılar tavşanlar üzerinde yaptıkları bazı deneyler sonucunda bu görüş iyileşmesinde GABA reseptörünün yanında neurotransmitter dopaminin de rol oynadığını fark etti. Neurotransmitter nöronlar arasında veya bir nöronlar başka bir hücre arasındaki iletişimi sağlayan kimyasallara deniliyor.

"Güneşli günlerde dopamin seviyesi artıyor ve bu da objelerdeki detayların algılanma seviyesini arttırıyor.Ayın olmadığı gecelerde dopamin seviyesi ile birlikte GABA reseptörü de minimal seviyede kalıyor ve güneşli günlerde gördüğümüz detayları göremiyoruz" diyor Ohio State University'den Stuart Mangel.

Güneş tutulmasında aniden birkaç dakikalığına da olsa neredeyse tamamen bir karanlık yaşandığı için insanlarda dopamin seviyesi hala yüksek ve GABA reseptörü aktif durumda oluyor.Bu nedenle de karanlık da olsa insanlar keskin ve net görmeye devam ediyor.Tabii ki bu etki geçici bir durum.

Kaynak: iflscience.com

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları