Uyuşturucu Baronu Pablo Escobar'ın hayatını ve hakkında hiç bilmediklerinizi
sizler için derledik.

Tam adı Pablo Emilio Escobar Gaviria olan Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı; ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala merak edilen isimler arasındadır. Zira o bir döneme damgasını vurmuş, 1980’li yıllarda neredeyse tüm dünyanın uyuşturucu trafiğini kontrol eder hale gelmiştir. Araba hırsızlığıyla suç dünyasına giriş yapan Escobar, önce kendi bölgesindeki uyuşturucu kartelini öldürtmüş, daha sonra da önüne çıkan bütün engelleri bir bir ortadan kaldırmıştır.

Kendi saltanatı boyunca, Escobar tahmini olarak her hafta 420 milyon dolar kazandı!

1989’da Forbes dergisi tarafından dünyanın en zengin 7. adamı olarak belirlenen Escobar, bir uyuşturucu baronu olmasına rağmen yaptığı hayır işleriyle de halkın gözünde bir kahraman olmayı başarmıştır. Fakat yarattığı bu imajı çok uzun süre koruyamamış, devlete karşı savaş açan Escobar sonunda kurşunlanarak öldürülmüştür.

Peki, Narcos dizisi ile son yıllarda daha da çok ünlenen Pablo Escobar hakkında daha fazlası? Gelin, alt başlıklarımızda bilinmeyenlerle dolu Pablo Escobar’ın hayatındaki önemli olayları ve bir dönemin tek adamı olan baronhakkındaki şaşırtıcı gerçekleri tek tek inceleyelim. Ama dilerseniz, daha önce Pablo Escobar kimdir sorusunu kısaca cevaplayalım. Zira bu bilgiler, hem netflix dizileri denildiğinde akla gelen ilk yapım Narcos’u bilenler hem de bilmeyenler için okunması gereken nitelikte.

NOT: Kötü ününe rağmen, Escobar, Kolombiya'daki fakirlere yardım için bir kuruluş kurdu. Hastanelere ve kiliselere yardım yaptı, futbol stadyumları ve parklar inşa etti.Kötü ününe rağmen, Escobar, Kolombiya'daki fakirlere yardım için bir kuruluş kurdu. Hastanelere ve kiliselere yardım yaptı, futbol stadyumları ve parklar inşa etti.

Bütün dünya tarafından tanınan Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı, hem nefret edilen hem de sevilen bir kişilik olmuştur. Ve hissedilenler farklı olsa bile o her daim dikkat çekmiş, her zaman ilgiyle takip edilmiş. Tam adıPablo Emilio Escobar Gaviria olan baron, 1949 yılında Rionegro’da dünyaya gelmiş. Ufak tefek suçlara henüz küçük bir çocukken başlamış, karaborsa ürünlerden sonra kaçakçılık yapmanın daha çok para getirdiğini anlayarak bu alana yönelmiş. Hızla yükselen hırslı genç, kısa sürede ismini duyurmayı başarmış, rakiplerini tek tek ortadan kaldırarak uyuşturucu trafiğinin kontrolünü eline almış.

24 yaşındayken ileride karısı olacak 13 yaşındaki Maria Victoria Henao ile tanışan Escobar, ailesinin bütün karşı çıkmalarına rağmen 2 sene sonra 1976’da Maria’yla evlenmiş. Bir sene sonra çiftin ilk çocuğu Juan Pablodünyaya gelmiş, 1984’de de kızları Manuela doğmuş. Hem çocuklarına hem de eşine fazlasıyla düşkün olan Pablo Escobar, kızı doğum gününde bir unicorn istiyor diye aldığı ata kanat ve boynuz eklettirmiş. Yani Pablo Escobar 1980’li yıllarda bir yandan uyuşturucu kaçırma işinden tomar tomar para kazanırken, bir diğer yandan da iyi bir aile babası olmuştur diyebiliriz.

Ayrıca yaptığı hayır işleriyle de halkın gözünde bir kahraman imajı yaratmayı başarmış dünyanın en zenginleri arasında olan baron. 1991 yılında tutuklandığında Escobar’a kendisinin yaptırdığı La Catedral isimli lüks hapishanede kalması için izin verilmiş. Fakat başka bir hapishaneye gönderilmek istendiğinde buradan kaçmış. Ve 16 ay boyunca kaçmaya devam eden Pablo Escobar, 2 Aralık 1993’de yakalandığı çatıda vurularak öldürülmüş. Polislerin cesedinin yanında gülümseyerek poz verdiği Escobar, binlerce kişinin katıldığı bir cenazeyle son yolculuğuna uğurlanmış.

NOT: Escobar içinde polis, gazeteci ve yargıç gibi meslek gruplarına mensup yaklaşık 4000 kişiyi öldürmekle sorumlu.Escobar içinde polis, gazeteci ve yargıç gibi meslek gruplarına mensup yaklaşık 4000 kişiyi öldürmekle sorumlu.

Kısaca Pablo Escobar kimdir sorusunu incelediğimize göre şimdi uyuşturucu baronu hakkındaki şaşırtıcı gerçeklere geçebiliriz. Bakalım; Escobar’ı yalnızca Narcos’dan tanıyanlar, onun hakkındaki bu gerçekleri öğrendikten sonra da diziyi aynı bakış açısıyla seyredebilecekler mi?

Pablo Escobar Kimdir?

Pablo Escobar, 1 Aralık 1949’da çiftçilik yapan babası ile köy öğretmeni olan annesinin 7 çocuğundan biri olarak dünyaya gelmiştir. Yoksulluğu hiçbir zaman sevmeyen Escobar’ın gelecekte ne kadar zengin olacağı daha o zamanlardan belliymiş.

Escobar’ın çocukluğu!

Escobar’ın çocukluğundan beri hırslı bir kişiliğe sahip olduğu bilinmektedir. Zira Escobar, ileride bir milyoner olacağına, daha arkadaşlarıyla oyun oynaması gereken yaşlarındayken karar vermiş. Hatta, söylenilenlere göre Escobar’ın hayallerinden biri de Kolombiya Başkanı olmakmış!

Escobar suç işlemeye ne zaman başlamış?

Escobar’ın suç hayatına oldukça küçük bir yaştayken, mezar taşları çalıp başka köylere satmasıyla başladığı söylenmektedir. Daha sonra ise Escobar; kaçak sigara ve sahte piyango biletleri satışı yaparak, suç dünyasında ismini duyurmaya başlamıştır.

Pablo Escobar bu kadar paket lastiğiyle ne yapmış

Bu ismin o dönemler ne kadar zengin olduğunu, sahip olduğu nakit parayı aylık olarak balyalamak için harcadığı 2.500 adet paket lastiğinden anlayabilirsiniz.

Escobar’ın parasının saklı olduğu yerler

Escobar sahip olduğu tonlarca parayı; duvarların içerisinde, depolarda, bodrum katlarda vs. saklamıştır. Paraların saklandığı yerde çıkan bir yangın, sel ya da farelerin kemirmesi sonucunda, Escobar’ın kaybedeceği para miktarı 100 milyon doları buluyormuş. Ve her yıl baronun % 10’luk serveti fareler tarafından mideye indiriliyormuş.

Evindeki Manidar Dekorasyon!

Pablo Escobar, ilk uyuşturucu ticareti yaptığı uçağını, büyük malikanesine bir hatıra olarak koydurmuş.

Escobar her ne kadar suçlu da olsa, aynı zamanda fedakar ve iyi bir babaymış

Escobar tutuklu olduğu hapishaneden kaçmayı başarmış, ancak Kolombiya ormanlarını geçmek Escobar ve ailesi için hiç de kolay olmamış. Buna ek olarak, rivayet o ki ailesiyle birlikte sığınmış olduğu dağ evinde soğuktan titreyen kızını ısıtabilmek için 2 milyon dolar nakit parayı bir an bile tereddüt etmeden yakmış.

Escobar’ın en büyük korkusu neydi

Escobar’ın en büyük korkusu, suçluların iade edilmesi sistemiydi. İşte bu yüzden de Kolombiya’nın 10 milyar dolar değerindeki devlet borcunu ödemeyi seve seve kabullenmiştir.

Escobar’ın gücü

Escobar’ın kurduğu uyuşturucu imparatorluğu, Kolombiya hükümetinden çok daha güçlü ve büyükmüş.

1993 yılındaki büyük saldırının şüphelisi

1993 yılında Dünya Ticaret Merkezi’nin bodrum katına yerleştirilen bombanın patlaması neticesinde binada büyük hasar oluşmuş, 6 kişi hayatını kaybetmiş ve 1000’den fazla kişi de yaralanmıştır. Neticede, Pablo Escobar bu saldırının arkasındaki şüpheli isimler arasında da karşımıza çıkmaktadır.

Pablo Escobar’ın Learjet’i

Dev isim, uyuşturucu kaçakçılığından kazanmış olduğu paraları Kolombiya’ya sokmak için Learjet marka özel bir iş jeti satın almıştır. Bu jet, her uçuşu sırasında Kolombiya’ya 100 milyon dolar civarında nakit para taşıyormuş.

Denizaltıyla Uyuşturucu Taşıyan Baron!

Escobar’ın uyuşturucu ağını o kadar genişletmiş ki uçakların, helikopterlerin, tırların ve gemilerin yetmediği durumlarda denizaltı bile kullanmış.

Modern Robin Hood

Evet, sayısız insanı katleden ve zehir tacirliği yapan bu isim aynı zamanda modern Robin Hood olarak da ünlenmiş. Nitekim Escobar, fakir insanlara yardım ediyor ve onlar için; evler, okullar, hastaneler vs. yaptırmıştır.

Halkın Desteğini Kaybeden Escobar!

Arandığı dönemde hem Amerika’ya hem de Kolombiya’ya karşı savaş açmış, öldürülecek her polis için para ödülü koymuştur. Ayrıca arasının bozulduğu bürokrat Cesar Gaviria’nın bineceği uçağı da düşürmüş, 110 kişinin ölümüne sebep olmuştur.

Pablo Escobar’ın ölümü

Atalarımızın da dediği gibi, su testisi su yolunda kırılmış. Nitekim Pablo Escobar, 1993 yılında girmiş olduğu silahlı çatışmada vurularak öldürülmüştür. Bununla birlikte; Amerika, Escobar’ın ölümünü tarihteki en büyük insan avı olarak nitelendirmiştir.

Escobar'dan Sonra Düzeni Bozulan Kolombiya!

Escobar’ın ölümünden sonra Kolombiya’daki karteller birbirine girmiş ve yıllardır korunan düzen bozulmuştur. Hatta 1994 yılındaki FIFA Dünya Kupası’nda kendi kalesine gol atan futbolcu Andrés Escobar’ın öldürülmesi de yeraltı dünyasının düzeninin ne kadar bozulmuş olduğunun örnekleri arasında gösterilmektedir.

Escobar'ın Yakalanma Sebebi?

Ailesine fazlasıyla düşkün olan Kolombiyalı uyuşturucu baronunun yakalanmasının sebebi, oğluyla yaptığı uzun telefon görüşmesi olmuş.

OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER !

Onedio, Pratic

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları