Uzay hakkında ordan burdan topladığımız bilgilerle ufkunuzu açın.

Bir Türlü Çözemediklerimizde Bugün:Uzay

Hepimizin az çok merak ettiği, kulaktan dolma bir sürü bilginin dolaştığı, her açığa çıkan bilgiyle hayran kaldığımız, içinde kaybolduğumuz bir konuya değineceğiz bugün: UZAY! 

•Uzay deyince aklımıza ilk gelen şeylerden biri yıldızlar. Yıldızların da bizim gibi doğduğunu ve öldüğünü biliyoruz. Peki ya  astronomların tahminine göre, her gün 275 milyon yeni yıldızın doğduğundan haberiniz var mı?

•Sizce buzu yakmak mümkün müdür? Bu bilgiyi duymadan önce açıkçası bunu hiç düşünmemiştim. Araştırmalara göre 33 ışık yılı uzakta yüzeyi tamamen yanan buzla kaplı bir gezegen var. 

•Kutuplarda 6 ay gece 6 ay gündüz olmasına şaşıranlardansanız bu bilgi sizi daha çok şaşırtacak. Uranüs, diğer gezegenlerden farklı olarak yana yatmış gibidir. 98 derecelik eğimiyle! Adeta yuvarlanan bir top gibidir. Bu nedenle bir mevsim yaklaşık 21 yıl sürer. Ayrıca bir yarısı 42 yıl güneş alırken, diğer yarısı 42 yıl karanlıkta kalır!

•Farz edelim ki uzay mekiğinize atlayıp Jüpiter'e kadar gidebildiniz ve atmosferden içeri girmeyi başardınız; ne yazık ki iniş yapabileceğiniz katı bir yüzey bulamayacaksınız! Jüpiter, büyük oranda hidrojen ve helyumdan oluşan bir gaz devidir... 

•Tüm işlerinizi bir güne sığdıramayanlardan mısınız? O zaman Jüpiterde yaşam olsa direk Dünya'ya taşınacağınıza garanti verebilirim. Burada gün, yaklaşık 10 saattir. Çünkü Jüpiter kendi etrafında en hızlı dönen gezegendir. Fakat size Venüs'ü tavsiye edebilirim. Venüs’te bir gün bir yıldan daha uzun sürer.

•Boyunuzun kısalığından şikayetçiyseniz Uzay tam size göre bir yer. Uzay'a çıkarsanız boyunuz uzar. Çünkü insan vücudu yerçekimsiz ortama çıktığında omurgası düzleşir, bu 5 cm’ye kadar daha uzun boylu olmanıza yol açar.

•Çok duygusal bir insan mısınız? Uzaydaysanız bu da mümkün olmayacaktır. Uzay'da ağlayamazsınız... Gözyaşlarınız akmaz, havada kalır. Gravity izleyenler bilir

http://bilgimat.com/uzay-hakkinda-ilginc-bilgiler/

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları