Milyarlarca yıldız olmasına ve güneş gibi parlak bir gezegene ramen UZAY NEDEN KARANLIK ?

Özgür Basın İftiharla Sunar.

Güneş , Gezegenmize en yakın yıldız ve aynı zamanda bizim doğal ışık kaynağımızdır. Evrende Milyarlarca yıldız olduğunu ve tüm bunların ışık yaydığını düşünürsek uzay neden karanlıktır ?

Güneşten gelen ışınlar atmosfer içerisinde maddelere çarpar ve her yöne dağılır. Dağılan ışınların cisimlerden yansıyarak gözümüze gelmesi sayesinde onların sayısız tondaki renkelerini görebiliyoruz. Beyin yakan kısım burada başlıyor. Eğer tüm evrendeki milyarlarca yıldız çevresine ışık saçıyorsa geceleri dünyadan gökyüzüne bakan biri uzayın karanlık değilde aydınlık görmesi gerekmezmi ?

Image

Fakat bunun böyle olmadığını biliyoruz. Bu durum olbers paradoksu bu paradoks Heinrich Wilhelm Matthias Olbers tarafından 1823 yılında ortaya atılmıştır.

Image

Paradoksu çözmek için çok sayıda açıklama üretilmiştir. Bunlardan en yenisi ve şuanda geçerli olan açıklama evrenin sonsuz olmadığı kullanılarak yapılan açıklamadır.

Evrenimiz yaklaşık 14.7 Milyar Yaşındadır.Bu duruda sadece gezegenimize 14.7 milyar ışık yılı uzaklığındaki  yıldızları görebiliriz yani yıldızlardan çıkan ışık ışınları henüz bize ulaşabilmiş değiller.

Diğer bir açıklama ise şu şekilde ışığın bir dalga boyu ve frekansı var ışık yalnızca belli bir aralıktaki dalga boyunda gözle görülebilir hale gelir bu aralıktan büyük ve küçük dalga boylarında ışığı göremeyiz. Işık kaynağı sizden uzaklaşıyorsa ışığın dalga boyu büyür. Evrenin genişlediğini ve yıldızların bizden uzaklaştığını düşünürsek dalga boyu büyüyen ışık kırmızıya kayar ve görünür bölgenin dışına çıkar bu etkiye DOPPLER ETKİSİ DENİR. Doppler etkisini çok kısa zamanda başka bir yazımızda paylaşacağız.

Özgür Basın.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları