İnsanlar uçmaya nasıl karar verdi?

Uçma Arzusu

İnsanlar uçmaya nasıl karar verdi? Yeryüzünden metrelerce yüksekmek akıl işi mi?

Uçma Arzusu

Bu başlığı 'Uçmak' ile başlayan bir çok yazıda bulabilirsiniz. Sebebi insanın içinde bir uçma arzusu bulunmasıdır.İnsanlık bu arzunun varlığını nasıl farketti dersiniz? İnsanlar ilk çağlardan beri kuşlara özendi, uçmak onlar için bir tutku gibiydi. Yüksek yerlerden, yaptıklarını kanatlarla ve paraşütlerle atladılar. Hatta bu uçma denemelerinden onlarca efsane türetildi.

İkarus..

İkarus..

Bunlardan en bilinen; İkarus Efsanesi. Birçoğumuz balmumundan olan kanatları, güneşe yaklaştığı için eriyen İkarus'u biliriz fakat günümüzde buna dair sözlerden başka bir kaynak yoktur.

İlk planör..

İlk planör..

İnsanlar sadece yapay kanat değil,  4. yüzyılda Çinliler, 9. yüzyılda Mağribiler başta olmak üzere motorsuz ve havadan hafif hava aracı olan planör icadına başlandı. Fakat bu planörler 200 metreden daha fazla uçamamışlardır. 15. yüzyıla varıldığında, Leonarda Da Vinci, bir planör taslağı çizmiştir. O dönemde bu taslak hayata geçirilememiş fakat bu taslakların günümüze kadar varabilmiş olması avantajıyla 19. yüzyılın sonunda bir kaç değişiklik ile üretilmiş ve uçabildiği görülmüştür. Vinci, sadece planör değil, helikopter taslağı da çizmiştir fakar pervaneleri çalıştırabilmek için günümüz bisikletlerindeki gibi bir pedal düzeneği olması gerektiği için üretimi yapılamamıştır. 

Peki ya uçabildik mi?

Peki ya uçabildik mi?

Tüm bu tasarımlara, insanların uçma arzusuna rağmen, insanlar tam olarak gökyüzüyle buluşamamış ve uzun süreli bir uçuş gerçekleştirememiştir. 

Peki ya insanlar tam olarak ne zaman uçtu?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları