Robot dediğimizde aklımıza çok kısıtlı ve basit işleri yapabilen mekanik ürünler geliyordu. Ancak yeni jenerasyon robotlar tahminimizden çok daha fazlasını yapabiliyor.


Darbelere karşı dengesini kaybetmeyen, önündeki engelleri farkedip bunları aşmayı becerebilen, merdiven çıkabilen, karda bile yürüyebilen, kapı açabilen robotlar geliyor. Artık gündelik hayatımızdaki birçok fonksiyonu yerine getirebilecek özelliklere sahipler. Yük taşıyabiliyolar, önündeki engeli farkedip üstünden atlayabiliyor, merdiven çıkıp kapı açabiliyor. Üstelik dışardan gelen darbelere karşı da dayanıklı, dengesini sağlayıp yoluna devam edebiliyor. Şu an insanların yaptığı birçok iş yapay zekalı robotlar aracılığıyla yakın gelecekte yapılabilecek gibi görünüyor.

Ekteki videoda kısa bir tanıtımını gördüğümüz bu robotların kabiliyetlerini görmek için aşağıdaki sunumu mutlaka izleyin.

https://www.ted.com/talks/marc_raibert_meet_spot_the_robot_dog_that_can_run_hop_and_open_doors?utm_source=newsletter_weekly_2017-08-05&utm_campaign=newsletter_weekly&utm_medium=email&utm_content=talk_of_the_week_button

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları