Kozmosta, birçok şeyin aksini görmek mümkün. Peki ya görmediklerimiz? Her şeyin çifti, algılayamadığımız bir yerlerde mevcut mu? Bilim adamlarının antimadde üzerinde yaptıkları çalışmalar, bu ihtimali güçlendiriyor.

Karşıt madde ne zamandan beri gözlemleniyor?

     Karşıt parçacıkların varlığını 1932 yılında Carl Anderson adlı bir fizikçi, pozitronu yani karşıt elektronu gözlemleyerek kanıtladı.1995 yılında da CERN'de (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) bir karşıt proton ve bir karşıt elektrondan oluşan karşıt hidrojen atomu üretildi.

    Karşıt madde ilk üretildiği yıllarda uzun bir süre boyunca gözlemlenemiyordu.CERN'de günümüzde karşıt madde üretilmeye devam ediliyor ve bu ilginç maddenin özellikleri inceleniyor.Buradaki çalışmalar ve teknolojideki gelişmeler sonucunda karşıt madde on altı dakika boyunca gözlemlenebilecek hale getirildi.Bu durum karşıt maddeyi tanımamız açısından önemli bir gelişme. 

Peki madde ve ve karşıt madde karşılaşınca ne oluyor?

    Madde ve onun karşıt maddesi karşılaştığında enerjiye dönüşüyor.Buna bozuşma deniyor.Yine, enerji madde ve karşıt maddeye dönüşebiliyor.Enerji maddeye dönüşürken parçacıklar ve karşıt parçacıklar her zaman çift olarak ortaya çıkıyor.

Karşıt madde hakkında bilinmeyen pek çok şey var

   Evrenin neredeyse tamamen maddeden olduğu düşünülüyor.Eğer madde ve karşıt madde her zaman çift olarak ortaya çıkıyorsa karşıt madde evrenin neresinde? Eğer yoksa karşıt maddeye ne oldu?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları