Daha önce kimsenin gitmediği yerlere gitmekten başka çaremiz yok...

 Gökyüzündeki her yıldız bir güneştir ve nasıl ki bizim güneş sistemimizin Merkür Venüs Mars Jüpiter gibi gezegenleri varsa diğer güneşlerin de gezegenleri vardır. Bilim insanları son yıllarda yüzlerce gezegen keşfettiler. 

Şehir ışıklarından çok uzakta yüksek bir kesimde,  aydınlık bir gecede hiç gökyüzüne baktınız mı? Gökyüzü aslında hiç uzak değil gibi ve sanki elinizi uzatsanız yıldızları yakalayacaksınız gibi. Eğer düşünen bir beyin seniz o sırada kendinize "Neden buradayız? Evren neden var oldu? Dünya nasıl oluştu ve değişti? Hayat, gezegenimizde nasıl ve neden oluşup yayıldı? " Bu soruları da, merak edilen diğer sorular takip eder.  "Yalnız mıyız? Uzayda bizden başka hayat var mı? Orada kim var?

Uzayda yaşam olabileceğine ve oralarda bir yerlerde bizden başka birilerinin yaşadığına dair inancım, bizim gezegenimizin evrendeki yüz milyarlarca yıldızdan, gezegenden  birisi olmasındandır. Sizce de haklı bir sebep değil mi? 

Bu inanca sahip olan tek kişi ben değilim ve bilim insanları uzun yıllardır insan türünün dünya dışında yaşayabileceği bir gezegen arayışındalar. 

Einstein'dan sonra en büyük dahi olan Stephen Hawking 100 yıl içerisinde dünyayı terketmemiz gerektiğini söylüyor. Nükleer savaş ihtimalleri, küresel ısınma, dünyayı tehdit eden asteroidler genetik olarak tasarlanan virüsler sebebiyle dünyadan 2117 yılına kadar ayrılmamız gerekecek.

Uluslararası Starmus Bilim Festivali'nde konuşan Hawking, zaten eğer yaşayacak yeni bir gezegen bulamazsak eninde sonunda dünyaya çarpacak bir asteroidden bahsediyor: "Bu bilim kurgu değil, bunu fizik kanunları ve olasılık teorisi söylüyor, kalmak yok olma riskini göz almaktır. Uzaya çıkmak ve burada yayılmak, insanlığın geleceğini tamamen değiştirebilir. Bu, bir geleceğimiz olup olmadığının da cevabını verecektir."  Ve konuşmasını şöyle sonlandırıyor: "Şüphe yok ki yeni bir uzay çağının eşiğinde duruyoruz. İnsan kolonileri ve gezegenler arası seyahat artık bilim kurgudan ibaret değil ve pekala bilimsel bir gerçeklik olarak görülebilir. En iyisini umuyorum. Başka çaremiz yok" 

 Bilim insanlarının hesaplamalarına göre dünya yaklaşık olarak 4.5 milyar yaşında. Sanırım kullanım ömrü dolmuş olsa gerek.

Bilimle kalın :)

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları